Aladağ'a yeni devlet yurdu

Aladağ'a yeni devlet yurdu

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Adana Aladağ'daki yurt faciası davasının üzerinden 1 yıl geçti. Ancak yangında kızlarını kaybeden ailelerin acısı dinmiyor. Ankara'da, Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapan aileler, adalet istedi. Yangında en çok tartışılan konu, Aladağ'da devlet yurdunun olmaması. Facianın ardından yapımına hız verilen 300 kişilik devlet yurdu Mart ayında tamamlanacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aladağ'daki yurt yangını faciası, geçen yıl 29 Kasım'da yaşanmıştı. Cemaate ait kız yurdunda çıkan yangında çoğunluğu öğrenci 12 kişi yaşamını yitirdi. Yangının ardından yapılan incelemede yurt binasının yönetmeliklere uygun olmadığı ortaya çıktı. Bölgede, ailelerin tercih edebileceği devlet yurdunun olmayışı da çok tartışıldı.

İlkokul sonrası okul olmadığı için zorunlu olarak civar köylerden Aladağ'a okumaya gelen öğrenciler, devlet yurdu yıkıldığı için tarikat yurduna mecbur kaldı. Facianın üzerinden 1 yıl geçti. Evlatlarını kaybeden ailelerin acısı dinmedi. Ailelerden bazıları da Ankara'daydı.

Aladağ'a adalet gelmedikçe, bu yangın sönmeyecek" pankartıyla milli eğitm bakanlığı önünde eylem yaptılar. Suçluların cezalandırılmasını istediler. Taleplerinden biri de, Aladağ'a devlet yurdu. Facianın ardından, yapımı planlanan devlet yurdunun inşasına hız verildi. Yeni yurt, 300 kişi kapasiteli.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber