Alevi-Cemevi başkanlığı ne yapacak?

Alevi-Cemevi başkanlığı ne yapacak?

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından resmen kurulmuştu. Hazırlıklarda sona gelindi ve başkanlık binası hizmete açıldı. Peki, Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı'nın görevleri ne olacak? Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanı Ali Arif Özzeybek, CNN TÜRK'e anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

HAZIRLIKLAR TAMAM, BAŞKANLIK BİNASI HİZMETE GİRDİ

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı'nın kurulacağını Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kültür ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde kuracağımız Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir." sözleriyle açıklamıştı. Kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından başlayan hazırlıklarda sona gelindi ve başkanlık binası hizmete açıldı.

Alevi-Cemevi başkanlığı ne yapacak

ALEVİ-CEMEVİ BAŞKANLIĞI NE YAPACAK?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Peki, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulan başkanlığın görevleri ne olacak? CNN TÜRK'e konuşan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanı Ali Arif Özzeybek, "Cemevlerinin aydınlatma giderlerinin karşılanması, ikincisi cemevlerimizin bakım onarımla ilgili talepleri olması doğrultusunda buradaki ihtiyaçların karşılanması, cemevleri için yer ayrılabilecek. Suyu belediyeler tarafından indirimli veya ücretsiz olarak verilebilecek." dedi.

Alevi-Cemevi başkanlığı ne yapacak

80 CEMEVİ UZMANI ALINACAK

Başkanlıkta ayrıca Alevilik-Bektaşilik ile ilgili çalışmalar yapılacak. Cemevlerinin talep etmesi doğrultusunda cemevi kanaat önderi olarak tanımlanan dedeler burada görevlendirilebilecek. Ali Arif Özzeybek, "Bu hafta içerisinde veya hafta başı cemevi uzmanı alımı ilanına çıkacağız. 80 cemevi uzmanı alımımız olacak. Onlar hem sahadaki çalışmalarımız için hem burada yapılacak olan her türlü faaliyet, bilimsel araştırmalar noktasında bizlere yardımcı olacaklar." diye konuştu.

Ali Arif Özzeybek, deprem nedeniyle açılışın ileri bir tarihte yapılacağını belirtti. "Deprem yaraları onarıldıktan sonra beklentimiz cumhurbaşkanımız tarafından Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı'nın büyük bir kalabalıkla beraber açılmasını planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber