hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Aleviler: AİHM kararı uygulansın

  Alevi ve Caferi kanaat önderleri bir araya geldi. 2022 yılı bütçesinde Alevilere de yer verilmesini istedi. Cem Vakfı Genel Başkanı ve Alevi Vakıfları Federasyonu Onursal Başkanı İzzettin Doğan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde kazanılan Cemevleri kararına rağmen bütçede kendilerine yer verilmediğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alevi ve Caferi kanaat önderleri bir araya geldi, "AİHM kararı uygulansın" dedi. 2022 yılı bütçesinde Alevilere de yer verilmesini istedi.

  Toplantıya Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Haydar Baki Doğan ve Evrensel Mevlana Aşıkları Vakfı Başkanı Gürcan Kaftan katıldı. Cem Vakfı Genel Başkanı ve Alevi Vakıfları Federasyonu Onursal Başkanı İzzettin Doğan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde kazanılan cemevleri kararına rağmen bütçede kendilerine yer verilmediğini söyledi.

  Demokrasinin her şeye rağmen Türkiye'de ilerlediği mesajı veren Doğan, Alevilerin devlet bütçesinden pay alamadığını belirtti. Cem Vakfı Maltepe Şube Başkanı Yılmaz Okatan tarafından CHP'li Maltepe Belediyesi'nce ilçedeki cemevinin kapatılması da hatırlatıldı. "Oradaki belediye başkanı, kendi haddini aşan tasarruflarda bulunuyor. Bu yanlış. Ali Kılıç Bey'den belediye başkanı olarak bunu beklemiyordum kendisinden ama bunun hesabını da verecektir. Doğru yola girmezse orada büyük bir kitleyi karşısına almayı göze almaması gerekir eğer siyasetçiyse. Ama alırsa o zaman sonuçlarına katlanır" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Toplantıda Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz de toplantıda konuşma yaptı. "Sözleşmeye aykırı davranış değil mi bu? Mücadelemizi vereceğiz birlikte. Bunu başardığımız gün hakkımızı alacağız" ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow