hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ali Babacan: Vatandaşlık tanımını değiştireceğiz

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, katıldığı bir programda anayasanın 66. maddesindeki Türk vatandaşlığı tanımını değiştireceklerini açıkladı. Babacan, PYD/YPG sorusuna net cevap vermedi. "Terör örgütü" tanımlamasını kullanmadı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "ANAYASADAKİ DAR VE DIŞLAYICI BİR TANIM"

  "Anayasamızdaki vatandaşlık tanımı çok dar ve dışlayıcı bir tanım. Anayasamızda yaklaşık 40 yerde Türk kelimesi geçiyor, Türklük kelimesi geçiyor ama vatandaşlık tanımıyla ilgili bizim çok daha kapsayıcı, kucaklayıcı bir vatandaşlık anlayışına sahip olmamız gerekiyor. Kim anayasadaki o maddeyi okusa 'Acaba bu anayasa bana hitap ediyor mu, etmiyor mu?' diye soru işaretleri ve aidiyet sorunu oluşturursanız asıl bu ülkenin birlik ve beraberliğine en büyük zararı o zaman verirsiniz."

  Daha önce "66. Madde, 85 milyonu kucaklayan madde haline gelsin" diyen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, bir kez daha Anayasa'nın o maddesini işaret etti. İktidara geldikleri takdirde vatandaşlık tanımını değiştireceklerini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "PYD VE YPG KÖK OLARAK BENZİYOR AMA AB TANIMIYOR"

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, katıldığı bir programda soruları yanıtladı. PYD/YPG sorusuna net cevap vermeyen Babacan, "terör örgütü" tanımlamasını kullanmadı. "PYD/YPG her ne kadar kök olarak benziyor olsa da AB'nin ya da pek çok ülkenin 'terör örgütü' diye tanımladığı bir yapı değil. Örgüt yapısına baktığınızda kökü aynı yerlere doğru çıkıyor olabilir ama burada önemli olan ne biliyor musunuz? Terörizmin bir tanımı var. Sadece bizim özel tanımımız değil, uluslararası bir tanım" dedi.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow