Altay: Çekilmesini bilmek lazım

Altay: Çekilmesini bilmek lazım

{ title }

SONRAKİ VİDEO

CHP’de seçim sonrası dikkat çeken açıklamalar yapılıyor. 10 senedir yürüttüğü CHP grup başkanvekilliğine aday olmayan CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay, o kararını "Çekilmeyi bilmek lazım" diyerek açıkladı. Yeni CHP MYK’ya da eleştirileri vardı. Peki CHP yönetimine gelen başka tepkiler var mı?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Seçim sonrası olağan kurultayını sonbahar gibi yapmayı planlayan CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlığı bırakacak mı merak edilirken, parti içerisinden dikkat çeken çıkışlar geliyor.

28. dönemde İstanbul Milletvekili olarak görev yapacak olan Engin Altay, yeni dönemde 10 senedir yürüttüğü CHP grup başkanvekilliğine aday olmadı.

Gazeteci İsmail Saymaz’a konuşan Altay bu kararını, "Çekilmeyi bilmek lazım" diyerek açıkladı.

"Seçimi kaybettiysek benim gibi arkadaşların bir kenarda durmasını bilmesi lazım diye düşünürüm" diyen Altay, kendisi dışında çekilen kimse olmadığını söyledi.

Altay, “Çekilme sözünüz Kılıçdaroğlu için de geçerli mi?” sorusunu ise, “Şimdi o gün değil. Kemal Bey’in tasarruflarını tümüyle görmemiz lazım” diye yanıtladı.

Engin Altay ayrıca, CHP’nin ciddi bir iç muhasebe yapması çağrısında da bulundu. Değişen CHP MYK’nın yeterli olmadığını söyleyerek eleştiride bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş Tarafından yapılan açıklamada, “Yenilginin faturasını genel başkan ödemeli, kurultaya ve 2024 yerel seçimlerine sayın Kılıçdaroğlu’yla gidilmesi daha büyük yenilgi getirecektir” dedi.

Ateş, "Kılıçdaroğlu suçlu arıyorsa kendisinden başlamalı, masanın hesabını da kendisi ödemelidir. Arabayı devirenler artık kenara çekilmeli, dost olarak söylediklerimiz, arabayı devirenlere acı gelebilir ama sayın Kılıçdaroğlu ve bu politikalarla gidilen her seçim bugünden kayıptır. Partililer sorumluluğun gereğini yaparak CHP’nin, kurultaya ve 2024 yerel seçimlerine bu tartışmalarla gidilmesini önlemelidirler. Aksi takdirde sonuç, 2023 yenilgisinden daha ağır olur.” dedi.

Eski devlet bakanı ve eski CHP Milletvekili Fikri Sağlar’da sosyal medya hesabından, "CHP’nin sağa yaslanma siyasetinin çöktüğünü" belirterek, "Tabanı genetik sol-sosyal demokrat olan CHP, sola geri dönmek zorundadır" ifadelerini kullandı.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber