hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Anayasa Mahkemesi HDP için toplanıyor

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Anayasa Mahkemesi, Yargıtay'ın 14 Mayıs'taki seçimlere katılmaması nedeniyle HDP’ye ödenen hazine yardımına tedbiren bloke konulması istemini bugün değerlendirecek. Peki bugün bir karar bekleniyor mu? Detaylar CNN TÜRK Muhabiri Ahmet Türkeş aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN TÜRK Muhabiri Ahmet Türkeş detayları şu ifadelerle aktardı;

  Anayasa Mahkemesi'nin HDP mesaisi devam ediyor. Bir yandan kapatma davası süreci devam ederken bir yandan da HDP'nin seçime girmemesi nedeniyle Anayasa Mahkemesi'ne bir başvuru yapıldı.

  HDP 28. dönem milletvekili genel seçimlerine HDP ismiyle değil, Yeşil Sol Parti olarak girmişti. Ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı HDP'ye Hazine ve Maliye Bakanlığınca ödenen 400 milyon 228 bin 667 lira tutarındaki hazine yardımına tedbiren bu rakam konulmasını istedi. Bunun dışında devlet yardımından harcanan kısmın partiden harcamayı yapan ilgililerden de tahsil edilerek hazineye gelir kaydedilmesini talep etti.

  İşte Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu bugün saat 14’te bu talebi görüşmek için toplanacak ve bugün yapılacak toplantıdan bir karar çıkması bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tabii bir yandan kapatma davası süreci devam ediyor. 21 Haziran 2021’de iddianamenin kabul edilmesiyle yargılama süreci başlamıştı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’de sözlü açıklamasını 10 Ocak 2023 tarihinde yapmıştı.

  Bu dava sürecinde de aslında bugünküne benzer bir durum yaşanmıştı. Çünkü Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tedbiren HDP'nin hazine yardımı alan hesaplarına bloke konulmasını istemiş. Ardından mart ayı başında verilen geçici bloka kararı HDP'nin mahkemeye cevabı üzerine kaldırılmıştı.

  O süreçte de yargılama süreci devam edecek. Önümüzdeki günlerde o sürece ilişkin de önemli toplantılar, önemli gelişmeler yaşanacak. Ancak bugün gözler saat 14’te Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu HDP'ye verilen hazine yardımına ilişkin bloke kararını görüşmek üzere toplanacak ve bir karar verilmesi bekleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow