Anayasa teklifi Meclis’e geliyor

Anayasa teklifi Meclis’e geliyor

Başörtüsü serbestisine anayasal güvence sağlayan düzenleme Melis’te imzaya açıldı. İmzaların tamamlanması ve teklifin bu hafta Meclis'e sunulması bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başörtüsü serbestisine anayasal güvence getiren teklifte sona gelindi. Anayasa değişikliği teklifi, AK Parti grubunda imzaya açıldı. Şimdiyse gözler Meclis’e çevrildi. AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, teklifin imzaya açıldığını duyurup, Meclis’e sunulacağını aktardı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise meclisteki tüm vekilleri teklife kabul oyu vermeye davet etti.

Peki teklif Meclis’e ne zaman sunulacak? Salı günü AK Parti’de MYK toplantısı yapılacak. Başörtüsüne anayasal güvence sağlayan ve aileye dair düzenlemelerin olduğu teklifin, bu kapsamda MYK toplantısında da kapsamlı şekilde ele alınması bekleniyor. İmzanın tamamlanmasının ardından teklifin Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor.

AK Parti’nin anayasa teklifiyle, anayasanın din ve vicdan hürriyetini düzenleyen 24’üncü maddesine "başörtüsü" ifadesi eklenmesi öngörülüyor. Ayrıca 41’inci maddedeki aile kavramında da değişiklik yapılarak, ailenin kadın ve erkekten oluştuğuna dair ifadenin eklenmesi bekleniyor.

İsrail’den Bahreyn’e Cumhurbaşkanlığı düzeyinde ilk ziyaret

İsrail’den Bahreyn’e Cumhurbaşkanlığı düzeyinde ilk ziyaret