Anıtkabir'in saygı nöbetçileri

Anıtkabir'in saygı nöbetçileri

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Onları hep nöbette beklerken görüyoruz. Hiç bitmeyen, sonsuza dek sürecek saygı nöbetinin, Anıtkabir'in yılmaz bekçileri. Peki, Anıtkabirdeki görevli aygı nöbetçisi askerler nasıl göreve hazırlanıyor? O göreve hangi askerler geliyor? İşte detaylar...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dondurucu soğukta ya da bunaltıcı sıcakta. Binlerce ziyaretçinin arasında veya kimse yokken saatlerce tek bir mimik bile yapmadan hareketsiz kalıyor, Ata’nın huzurunda saygı nöbeti tutuyorlar. Bu zorlu görev için özel olarak seçiliyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir'de görevli Mehmetçikler... Saygı nöbetçileri Anıtkabir'de tam 7 noktada nöbet tutuyor. Nöbetçilerin 2'si Aslanlı Yol'un başında, 2'si bayrak direğinin bulunduğu alanda, 2'si mozole binasının girişinde, 1'i de mozole binasının içinde bulunuyor. Askerler, 1 saatlik nöbetleri boyunca tek bir hareket bile yapmıyor. Askerlerin her bir hareketi ziyaretçiler tarafından ilgiyle izleniyor.

Tüm kuvvetlerden askerlerin görev aldığı saygı nöbetçileri özel olarak seçiliyor. Askerlerin boylarının en az 1.80 metre olması, vücutlarının görünen yerlerinde dövme veya yara izinin olmaması gerekiyor. Özel olarak seçilen askerler, zorlu eğitimlerden geçiyor. Önce sağlık kontrolleri yapılıyor, ardından dayanıklılık ve yürüyüş gibi çok sayıda eğitim veriliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber