Ankara'da antika pazarına ilgi yoğun

Ankara'da antika pazarına ilgi yoğun

Ankara'da her ayın ilk pazarı kurulan ayrancı antika pazarı bu yıl son kez kuruldu. Kasetlerden plaklara, daktilolardan eski paralara eskiye dair her şeyin bulunduğu antika pazarına ilgi yoğundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Başkentte her ayın ilk pazar günü kurulan Ayrancı Antika Pazarı, yılın son antika pazarı olarak Ayrancı Mahallesi'ndeki kapalı pazar yerinde kuruldu. Pazara antika meraklısı vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Türkiye’nin her ilinden antikacı esnafının tezgah kurduğu Ayrancı Antika Pazarı, antika eşyaları kuşaktan kuşağa aktarıyor. Antika pazarında bakır eşyalar, porselen ürünler, eski paralar, eski gümüşler, eski mekanik eşyalar, daktilolar, eski saatler gibi antika ürünler satılıyor.

"BU İŞİ SEVEREK YAPIYORUM"

Ayrancı Antika Pazarı’nda eski plaklar ve CD’ler satan esnaf Cihan Tuncer, 5 yıldır antika eşyalar sattığını ve bu işi severek yaptığını dile getirerek, “Daha önce hobi olarak başladım. Daha sonra da fazla olduğu için, insanlara daha iyi şeyler satabilmek için bu işi yapıyorum. Satılmayacak hiçbir ürün yok. Her ürünün bir alıcısı var. CD, kaset, plak. eskiye dair her şeyle ilgileniyorum” diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"İLK DEFA BU KADAR KALABALIK"

Pazarda eski antika paralar satan Sinan Doğan, 30 yıldır bu işin içinde olduğunu söyleyerek, “Babanın hobisi olduğu için biz de içinde doğduk bu mesleğin. Kağıt parayla ilgileniyoruz. Kendi ülkemizde kendi paralarımızla ilgilenen kişi sayısı çok ama bizim asıl uzmanlık alanımız yabancı kağıt para. Biz de asıl rağbet yabancı kağıt para. Pazar bu hafta ilk defa bu kadar kalabalık” dedi.
Antika pazarını ziyaret eden bir çift, pazarı çok güzel bulduklarını ve çocukluk yıllarına gittiklerini ifade ederek, “Önceden burası komple antikaydı şimdi yarıya bölünmüş. Çok sıkışık olmuş burası. Ben kaşık alacaktım, eşim aldırmadı hijyenik değil diye. Bir plak alalım dedik alamadık, 10 bin lira diyorlar. Böyle bir yerin olmasından dolayı memnunuz. Erkenden gelenler genellikle alıyor, çok değerli şeyler oluyor burada. Biz gelemedik. Çocukluğuna dönmek isteyen burayı gezip rahatlıkla eskiye dönüp o günleri anabilir” ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"HER ŞEY ANTİKA DEĞİL, BİLEREK ARAŞTIRARAK GELSİNLER"

Antika pazarını ziyaret eden Ercan Arıkan, pazardan memnun olduğunu ve pazarı kaçırmamaya çalıştığını ifade ederek, “Genellikle geliyorum. Bir tane Bergen’in plağını aldım, bulabilirsem bir plak daha alacağım. Alırken arkadaşlar iyi bakması lazım, her şey antika değil. Bir şeyin fiyatını bilerek, araştırarak gelsinler öyle alsınlar. Onu tavsiye ederim” dedi.

"FİYATLAR BİRAZ PAHALI AMA HER ŞEY ELİMİZİN ALTINDA"

Antika pazarına daktilo almak için gelen Veysel Yılmaz, aradığı daktiloları burada bulduğunu dile getirerek “Valide eski hastası bunların. Çok merak ediyordum nasıl yapar diye. İlk defa geliyorum. Çok da beğendik, ailecek geziyoruz. Pazar çok güzel, fiyatlar biraz pahalı ama aradığımız şeyleri bulmak konusunda her şey elimizin altında” diye konuştu.