Ankara’da enerji dostu park: Sincan Park

Ankara’da enerji dostu park: Sincan Park

Başkente değer katacak bir proje yapıldı. 300.000m² alana yapılan enerji dostu park, Sincan Park'ın detaylarını Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan anlattı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

300.000m²’lik alanıyla adından şimdiden söz ettiren Sincan Park içerisinde 185.000 m²lik yeşil alan yer alıyor. 4082 adet yapraklı ağaç, 1509 adet ibreli ağaç, 12.793 adet çalı dikildi.

Bölgede 2000 metre uzunluğundaki dere ıslah edildi; bataklık görünümünden çıkarılarak tahkimat taşları ile kaplandı. 4000 metre uzunluğunda çevre duvarı örüldü, sel ve taşkınlara karşı önlem alındı.

1500 metre uzunluğunda 9000 m² alana sahip fayton yolu, 1500 metre uzunluğunda 4500 m² alana sahip bisiklet yolu, 1500 metre uzunluğunda 8000 m² alana sahip yürüyüş yolu inşa edilerek vatandaşın kaliteli zaman geçirmesi sağlanacak. 8.600 m²’lik ana yürüyüş yolu, 20.000 m²’lik ara yürüyüş yolu da bölgeye kazandırıldı.

Vatandaşların serbest zamanlarında spor yapabilmeleri için 1440 m²’lik 2 adet halı saha, 576 m²’lik 1 adet basketbol sahası, 510 m²’lik 1 adet tenis sahası yapıldı.

8000 m²’lik çok amaçlı etkinlik alanı, miniklerin kaliteli zaman geçirebilmesi için 5500 m²’lik çocuk oyun alanı inşa edildi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Ayrıca vatandaşları 3300 m2’lik giriş meydanı karşılıyor. 23.000 m²’lik lale meydanı ile de ziyaretçiler seyrine doyulmaz anlar yaşayacak.

3 adet mescid-wc, 5 adet büfe, idari bina ve 2 adet güvenlik binası rekreasyon alanına yapılanlar arasında.

AYNI ZAMANDA ÇEVRE DOSTU

Büyüklüğü ve görselliğiyle adından söz ettiren Sincan Park, akıllı enerji sistemleriyle de dikkat çekiyor. Çevre dostu aydınlatma ve sulama sistemlerinde enerji verimliliği ön plana çıkıyor. Işıklandırma gece saatlerinde otomatik olarak azalırken, su ihtiyacı da yeraltı sularından karşılanıyor.

Sincan’ın uzun yıllardır bataklık olarak bulunan bölgesi, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan’ın talimatıyla önce ıslah edildi ardından muhteşem bir parka dönüştü. 300 bin metrekare büyüklükteki park, hem zengin faaliyet alanları hem de görsel güzelliğiyle sadece Sincan’a değil Ankara’ya değer katacak.

AKILLI ENERJİ KULLANIMI DİKKAT ÇEKTİ

Sincan Park’ta çevre dostu aydınlatma ve sulama sistemleri kuruldu. Parkın aydınlatması akıllı elektrik sistemleriyle yapılıyor. Bu sistemle akşam saatlerinde daha güçlü bir aydınlatma sağlanırken, gece saatlerinde daha loş bir ışık kullanılıyor. Böylece bir yandan enerjiden tasarruf edilirken bir yandan da parkın görüntüsü görsel bir şölene dönüşüyor.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

YAĞMURDA DURAN SULAMA SİSTEMİ

Sulama sistemi de tasarruflu. Parkın su ihtiyacı yeraltı sularından karşılanıyor. Akıllı otomatik sulama sistemi kullanılan parkta az su ile çok verim esası göz önünde bulunduruluyor. Akıllı sensörler yağmur yağdığında durarak, buradan da su tasarrufu sağlıyor.

Parkta oluşacak kötü görüntüyü engellemek içinse su depoları yerin altına yerleştirildi. Havalandırma borularının altında 325 ton büyüklüğünde su depoları bulunuyor. Parkın su ihtiyacı bu depolardan karşılanıyor.  

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow