Ankara'da neler oluyor? Kulis gelişmelerini Dicle Canova anlattı

Video: Ankara'da neler oluyor? Kulis gelişmelerini Dicle Canova anlattı

FETÖ'nün siyasi ayağı tartışmaları, Rand Corporation'un raporu, Abdullah Gül'ün röportajı, Gezi Davası kararı.. Peş peşe yaşanan önemli gelişmeler siyasi arenayı da hareketlendirdi. Peki Ankara'da neler konuşuluyor? Son gelişmelerin perde arkasında neler var? CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, canlı yayında kulis bilgilerini anlattı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan FETÖ'nün siyasi ayağı tartışmasında neden sert ifadeler kullandı? Kılıçdaroğlu'nu doğrudan hedef almasına neden olan tablo nedir? Bunu anlatmak istiyorum. Ak Parti kulisleri; bazı gelişmeleri alt alta koyarak yorum yapıyor. İlker Başbuğ'un çıkışı, arkasında CHP liderinin Erdoğan'ı siyasi ayak olarak hedef göstermesi, Abdullah Gül'ün verdiği röportaj, Gezi Davası'nda beraat kararı ve tüm bunların öncesinde ortaya çıkan Rand Corporation'un Türkiye'ye dönük darbe öngörüsünün ortaya çıkması. AK Parti'ye göre bunlar tesadüf değil ve belli bir amaçla hareket edildiğine ilişkin görüşler var.


TÜRKİYE BÖLGESİNDE GÜÇLÜ BİR AKTÖR


Türkiye bölgede güçlü bir aktör. Son dönemde bölgedeki dengeleri değiştirecek güçlü bir aktör. Artık kendi milli savunma sanayisi ile beraber, Libya'da, Doğu Akdeniz'de, Suriye'de etkin bir rol oynuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rand Corporation'un raporu ve sonrasındaki darbe iddialarıyla ilgili "Türkiye'nin enerjisini başka yere çekmek istiyorlar. İç tartışmalar çıkarmak için bunlar ortaya atılıyor. Bu oyunlara gelinmemeli" diyor. Cumhurbaşkanı bunu söylese de Meclis'te, kuliste bunlar konuşulmaya tartışılmaya devam ediliyor.


Ankara'da en çok sorulan sorulardan bir tanesi de bu raporla bundan sonra kim ya da kimler kullanılacak. İşte kritik nokta bu. Tartışmanın ana kaynağı bu. AK Parti'de Baykal'a kaset kumpasından sonra CHP'nin eksenin değiştirildiği görüşü hakim. Geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideriyle ilgili "FETÖ yatak odasına kadar girdi haberi yok" demişti. Bu ne anlama geliyor diye sorduğumuzda, "Çok yakınına kadar sızdılar, etki altına alıyorlar" değerlendirmesinde bulundu. Dün de Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun danışmanlarının fotoğraflarını gösterdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS