Ankara'nın gündeminde siyasi parti görüşmeleri var... İttifaklar genişleyecek mi? | Video

Video: Ankara'nın gündeminde siyasi parti görüşmeleri var... İttifaklar genişleyecek mi? | Video

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi partiler ile başlattığı görüşmelerin ardından Ankara'da gündem ittifaklar. Hem Cumhur İttifakı hem de Millet İttifakı, ittifakı genişletmek için çalışıyor. Peki bu ittifakların içinden yeni bir 3. İttifak çıkar mı? Ankara'da neler konuşuluyor? Detayları CNN TÜRK Ankara editörü Kıvanç El aktardı.

Ankara'nın gündemi aslında bir Süredir hem ittifaklar hem de erken seçim tartışmaları oldukça çok yoğun bir şekilde konuşuluyor. Tabii Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir süre önce başlattığı siyasi parti ziyaretlerinin ardından ittifak açıklaması yapılmıştı. Bunun ardından da "İttifaklar değişiyor mu?" tartışması ve gündemi başladı Ankara'da. Tabi Cumhur İttifakı içinde hem AK Parti'den hem MHP'den ittifaka sahip çıkan açıklamalar geliyor. Bir süredir hem Cumhurbaşkanı hem MHP Lideri ittifaka sahip çıktığını özellikle vurguluyor. Millet İttifakı'na baktığımız zaman yine Cumhuriyet Halk Partisinden, İYİ Parti'den, Demokrat Parti'den ittifaka sahip çıkan açıklamalar geliyor.

Tabi bu süreç içinde İYİ Partinin üçüncü bir ittifak kuracağı iddia edildi. Ancak bu iddialara dair somut bir gelişme şu ana kadar yaşanmadı. İYİ Parti yöneticileri de bu iddiaları şu aşamada reddediyor. Tabii herhangi bir ittifakın içinde yer almayan bazı partiler var. HDP var, DEVA Partisi var, Gelecek Partisi var, yine Hüda-Par var. Mustafa Sarıgül'ün kurmuş olduğu Türkiye Değişim Partisi var, Yeniden Refah Partisi var ve büyük ihtimalle Mart ayında kurulmasını beklediğimiz Muharrem İnce'nin partisi, bu partilerin, ittifakların herhangi birinin şuan üyesi değil.

Tabii bu partilerin ittifak üyesi olmaması da kulisleri bir anlamda hareketlendiriyor. Mustafa Sarıgül bir açıklama yapmıştı. Partisini kurarken herhangi bir ittifakın içinde yer almayacağını özellikle vurgulamıştı. Yine Muharrem İnce parti kurduktan sonra eğer kurarsa bir ittifakta yer alacak mı, yer almayacak mı? Yine bu süreç içinde göreceğiz. Bu noktada gözler bir partiye çevrildi, Saadet Partisi'ne.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'e yaptığı ziyaretin ardından bir de Saadet Partisi ile ittifak mesajı verince tabi Saadet Partisi Millet İttifakı'ndan ayrılıyormu? Yeni bir ittifakta mı Cumhur İttifakı'nda mı yer alacak soruları sorulmaya başladı. Saadet Partisi'nde şuan için 2 görüş var. Birincisi Cumhuriyet Halk Partisi tabanı ile aynı tabanda görünmek istemeyen bir grup var. Saadet Partisi de bunu açıkça ifade ediyorlar. Millet İttifakı içinde aynı zamanda Saadet Partisi için de yine AK Parti ile birlikte bir ittifak içinde yer almak istemeyen ciddi bir kanat var. Tabii Saadet Partisi bu noktada üçüncü bir ittifak kurar mı, kurmaz mı? Aslında Ankara da bu tartışılıyor. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'na bu soru sorulmuştu. O'da aslında kapıyı kapatmadı. "Elbette mümkün, teorik olarak mümkün fiiliyatta mümkün mü? Oturup bunları konuşuruz, konuşabiliriz, konuşulması gerekir" yanıtını vermişti.

Bu da dikkat çeken bir açıklamaydı Temel Karamollaoğlu'nun. Tabi Türkiye'de şuan için ilk en yakın seçim 2023 seçimleri görünüyor. Bir erken seçim olmasa da muhalefet bir erken seçim olacağını iddia ediyor 2022 yılında. Ancak iktidar cephesinden bu kesin bir dille şu aşamada reddediliyor. Tabi seçim sürecinde ittifakların yeniden şekilleneceğini düşünürsek, bu süreçte üçüncü bir ittifak olur mu olmaz mı? Seçim yaklaştıkça aslında kulislerde hareketlenecek görüşmelere başladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS