"Asbestli gemi İzmir'de" iddiası

"Asbestli gemi İzmir'de" iddiası

Brezilya’dan Türkiye’ye söküm işlemleri için getirilen ve uzun süredir işlemler için izin bekleyen Brezilya donanmasına ait savaş gemisinin asbestli olduğu iddialarına, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkililerinden yanıt geldi. Gemide yeniden yapılan incelemede de halk sağlığını tehdit eden bir unsur bulunmadığı duyuruldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Brezilya donanmasına ait uçak gemisinin İzmir Aliağa’da söküm işlemlerinin gerçekleştirileceğinin açıklanmasının ardından asbest iddiaları ortaya atılmış, birçok çevre örgütü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi söküm işlemlerinin halk sağlığına zarar vereceğini iddia ederek bakanlığa itiraz etmişti. O iddialara ilişkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı açıklama geldi. İddiaların asılsız olduğu vurgulandı. Bakanlıktan yapılan bilgilendirmede, 600 ton asbestin Aliağa’da sökümü gerçekleştirilecek gemide olmadığı ve herhangi bir halk sağlığı riskinin tespit edilmediği belirtildi.

Uzun süredir söküm işlemleri için İzmir açıklarında bekletilen geminin, izin talebi sonrası kamuoyunda oluşan kaygılar nedeniyle bir kez daha genel bir kontrole alındığı belirtildi. Uluslararası yeterliliğe sahip uzmanlar ve uluslararası kriterlere göre yapılan kontrollerde Basel sözleşmesine göre tehlikeli, riskli herhangi bir madde bulunmadığı açıklandı. Bakanlık açıklamasında, Avrupa Birliği gemi geri dönüşüm tüzüğü kapsamında uygun bulunarak söküm işlemlerinin yapıldığına dikkat çekildi. Türkiye’ye getirilmeden önce geminin Nükleer Düzenleme Kurumu’ndan onay aldığı ve radyolojik unsurların gemiden söküldüğü belirtildi. Ayrıca, en ufak bir tehlike bulunması durumunda geminin söküm işlemlerine başlanmayacağı ve söz konusu geminin geri gönderileceği de vurgulandı.

Yılda 7.7 milyon ton yiyecek çöpte

Yılda 7.7 milyon ton yiyecek çöpte