Asgari ücrete ne kadar zam olacak?

Asgari ücrete ne kadar zam olacak?

Asgari ücrete ara zam için ikinci toplantı da yapıldı. O toplantılardan henüz zam oranına dair net bir karar çıkmadı. Son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması bekleniyor. Peki, talep ve beklentiler neler?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Asgari ücrete ara zam ne kadar olacak? O sorunun yanıtı için gözler Cumhurbaşkanı’nda. Cumhurbaşkanı daha önce oranı NATO zirvesi sonrasında açıklayacağını ifade etmişti.

Bu zamana kadar 2 toplantı yapıldı. Ancak o toplantılardan somut bir rakam, uzlaşı çıkmadı. Ama ara zam için ilk toplantıdan 2 mutabakat çıkmıştı. İlki '' asgari ücretteki artış, temmuzdan itibaren geçerli olacak'' İkincisi ise asgari ücrete vergi muafiyetinin, yeni zamla ulaşılan rakam için de uygulanacak olması. İkinci gün ise taraflar teknik düzeyde toplandı. Ve o toplantıdan da somut bir karar çıkmadığı belirtildi. Bir kez daha talepler üzerinde duruldu. Hesaplamalar yapıldı.

Mevcutta asgari ücret net 4 bin 253 TL işverene bir işçi için maliyeti ise 5 bin 879 lira. İşçi enflasyonun %73'e geldiğini söylüyor. Ve daha artması bekleniyor. Yılın başında asgari ücrete yapılan zam %50 oranındaydı ama o zam enflasyon artışı ile eridi. ''Bu telafi edilmeli ve oluşan enflasyon oranında zam yapılmalı'' talebi iletiliyor.


İşveren ise maliyetler arttı bu nedenle ''dengeli bir oran olmalı'' diyor ve prim desteği istiyor.

 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı