hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Asgari ücrette olasılıklar ne?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını geçtiğimiz günlerde yaptı. Peki olası tahminler ne? Detayları CNN TÜRK ekibinden Kübra Aydın, SGK Uzmanı Emin Yılmaz ile aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  SGK Uzmanı Emin Yılmaz konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

  Asgari ücreti belirleyen en önemli unsurlardan bir tanesi enflasyon verileri. Beş aylık enflasyon verimimiz 15.26, altı aylık yani haziran ayına Merkez Bankası piyasa anketi katılımcıları tahminine göre 2.49 çıkması öngörülüyor. Toplamda yüzde 18.12’lik bir rakam bekleniyor.

  NASIL BELİRLENİYOR?

  Burada bakanlık yani Çalışma Bakanlığı vasıtasıyla beş kişilik bir komisyon, işçi sendikasını beş kişi, işveren sendikasını beş kişi olmak üzere on beş kişi üzerinden değerlendirilecek.

  Bakanlıkla ilgili Sayın Cumhurbaşkanı geçtiğimiz günlerde ‘asgari ücretle alakalı çalışan bütün personellerimiz, emekçilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bununla ilgili üstümüze düşeni yapacağız’ şeklinde demeçlerinde bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İşçi sendikası da ilk toplantıda hayat pahalılığına dem vuraraktan yaşanabilir bir rakama işaret etmişti. İşveren Sendikası da ‘hem işçiyi hem de işvereni koruma amaçlı üstümüze düşeni yapacağız’ şeklinde demeçleri olmuştu.

  Asgari ücreti eğer yüzde 15’lik beş aylık enflasyon verisi üzerinden değerlendirirsek 9804 lira. Tahmini altı aylık üzerinden değerlendirirsek 10 bin lira civarında oluyor. Bununla ilgili son iki yıla baktığımız zaman burada yüzde 200’lük bir artış olmuş. 2012’den 2023’e gelirken 2804 liradan 8506 liraya yükseldiğini görüyoruz.

  TARAFLARIN TALEPLERİ NE YÖNDE OLABİLİR?

  İşçi tarafı bu toplantıda 500 dolar talebinde bulunabilir ki en yüksek rakamda bunun üzerinden değerlendirilebiliyor. Çünkü 500 dolar da eski Çalışma Bakanımız Sayın Vedat Bilgin bununla ilgili çalışma hayatını rahatlatıp da işçilerimizin dünya standartları üzerinden rekabet edebilmesi için bu civarda olması lazım diye bir referans rakam vermişti.

  İŞVEREN TARAFI NE DEDİ?

  Türkiye ihracat meclisi başkanı 300-400 dolar şeklinde olması gerektiğini İstanbul Ticaret Odası Başkanı da TÜFE oranında olması gerektiğini söyledi. Yüzde 18 olarak açıklanırsa enflasyon değeri 10 bin lira civarında. Yani bu iki bant arasında olabilir. Bu iki bandı biraz daraltırsak 2023’ün ocak ayındaki 8506 lirayı o dönemde 455 dolara tekabül ediyordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bugünkü günlük kur üzerinden baktığımız zaman 10769 lira bandı biraz daha daraltmış olacağız.

  ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ NE OLMASI LAZIM?

  Yüzde 30’luk bir zam geleceğini ben tahmin ediyorum. 11058 lira net 13 bin lira brüt işveren maliyeti de 15287 liraya yükselecek.

  BUNUNLA ALAKALI RAKAM YUKARI ÇIKABİLİR Mİ?

  Tabii ki çıkabilir. Bir asgari ücret desteği veriliyor. 30 Haziran'da son uygulama tarihi olacak. 400 liraydı. Bu rakamın yükseltilmesi söz konusu olabilir. 650 lira civarı yapılabilir. Ayrıyeten devlet asgari ücret tek aday olan vergileri kaldırdı. Yani şu anda gelir vergisi işçilerden 1276 lira. Damga vergisi 76 lira olmak üzere 1352 lira alınmıyor. Bunları da hesapların içerisine dahil olacağını tahmin ediyorum.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow