"Aşılar ücretsiz olacak" | Video

Video: "Aşılar ücretsiz olacak" | Video

Koronavirüs hayatımıza gireli 9-10 ay oldu, ve artık hiç bir şey eskisi gibi değil. Eski günlere dönmenin tek yolu şimdilik, üretilen aşılarla mümkün gibi görünüyor. Türkiye de dünyanın diğer ülkeleri gibi aşı için geri sayımda. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşıyla ilgili tüm detayları anlattı. Çin'den getirilen aşı, ücretsiz olarak yapılacak. İsteyen, getirilen diğer aşıları ücretini ödemek kaydıyla yaptırabilecek. Aşı konusu geçen hafta vatandaşa da soruldu. Araştırmaya katılanların yüzde 49'u koronavirüs aşısının zorunlu olması gerektiğini söyledi.

Herkesin hayali tekrar maskesiz, mesafesiz o eski günlere dönmek. Bunun için en kısa yol, koronavirüse karşı üretilmiş etkili aşıları devreye sokmak. Yerli aşı hazırlığı sürüyor. Çin ve Almanya'da üretilen iki aşı ise hazır durumda.

AŞI NE ZAMAN TÜRKİYE'DE KULLANILACAK? KİMLER AŞI OLACAK?

Tüm bu soruların yanıtlarını Hürriyet Gazetesi yazarı Prof. Osman Müftüoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sordu. Bakan Koca'nın verdiği bilgilere göre Çinli aşı üreticisi Sinovac'ın aşılarından 10 milyon doz yola çıktı. Türkiye'ye getirilecek toplam rakam 50 milyon doza kadar çıkabilir.

Vatandaş için en sevindirici haber ise şu: Koronavirüs aşısı için hiçbir ücret talep edilmeyecek. Riskli grupların aşıya ulaşma konusunda endişe etmesine gerek yok. Bakan Koca'nın aktardığı bilgiye göre "Devlet aşıyı ücretsiz ulaştırma gayreti ve garantisi içinde olacak"

DİĞER ÜLKELERDE ÜRETİLEN AŞILAR KULLANILABİLECEK Mİ?

İsteyen Türkiye'ye gelecek farklı aşıları, eczanelerden ücretli olarak satın alabilecek. Örneğin Türk bilim adamlarının ürettiği Biontek aşısını tercih edenler parasını ödeyerek aşıyı yaptırabilecek.

"AŞI" KELİMESİNİ SON GÜNLERDE SIKLIKLA DUYAN VATANDAŞIN, BU KONUYA BAKIŞ AÇISI NASIL?

İPSOS Araştırma firmasının Milliyet Gazetesi için yaptığı araştırmada vatandaşların yüzde 49'u aşının zorunlu hale getirilmesini istiyor. Yüzde 40'ı bireylerin kendi kararına bırakılması gerektiğini savunuyor. Yüzde 11'inin ise bu konuda bir fikri yok.

Bunun yanı sıra araştırmaya katılan vatandaşlardan yüzde 68'i aşının gelişmiş ülkelere daha önce erişeceğini düşünüyor. Vatandaşların yüzde 17'si ise tüm ülkelerin aşıya eş zamanlı ulaşabileceği görüşünde.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS