Askeri okul sınavlarında FETÖ kodu

Video: Askeri okul sınavlarında FETÖ kodu

Fetullahçı terör örgütünün Türk Silahlı Kuvvetleri'ne sızmak için kullandığı bir yöntem daha ortaya çıktı. Askeri okul sınavında aday numarasının bazı basamaklarındaki rakamların toplanmasıyla yapılan bir "kodlama" yöntemiyle, örgüt üyelerinin sınavı kazanması sağlanmış.

Etkin pişmanlıktan yararlanan eski askerler itiraf etti. Kriptoloji uzmanları ve polis, birlikte çalışıp kodu çözdü. FETÖ'nün askeri okul sınavlarında uyguladığı bir yöntem daha deşifre edildi.


Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre, askeri okul sınavlarındaki mülakatlarda FETÖ'cü adayların sınavı kazanması "kodlama" yöntemiyle sağlandı. Çok sayıda FETÖ'cününü 24 askeri sınavda kodlama yöntemiyle orduya sızdığı ortaya çıktı.


Hava ve Deniz Kuvvetlerinden ihraç edilen 3 eski albay itirafçı oldu ve askeri sınav mülakat aşamalarında kullanılan kodlama yöntemiyle ilgili bilgi verdi.


Buna göre "kodlama" yöntemi FETÖ'cü sınav komisyon görevlileri tarafından FETÖ'cü adayların tanınmasını sağlıyordu.


Bunun üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı üniversitelerden "kriptoloji" uzmanı isimlerle çalışarak kodlamayı çözdü.


Bazı sınavlarda 6 basamaklı aday numarasının ikinci ve üçüncü basamakları toplanarak kodlama oluşturuldu ve FETÖ mensuplarının sınavı kazanması sağlandı. Bir başka sınavda ise aday numarasının son iki basamağındaki rakamlarla, tc kimlik numaralarının son iki rakamını kullanarak kodlama yapıldığı tespit edildi. Deşifre edilen "kodlama" yöntemleri Ankara, İstanbul ve İzmir Cumhuriyet Başsavcılıkları'na rapor olarak gönderildi.


Çalışmayla , 36 F-16 pilotunun, FETÖ'nün "kodlama" yöntemiyle TSK'ya girdiği belirlendi. Haberde, FETÖ'nün bu yöntemi balyoz ve askeri casusluk davalarının ardından en çok deniz kuvvetlerinde kullandığı, 2013 ve 2014'te kesin kayıt yaptıranların yüzde 99'unun kodlama yöntemiyle sınavı kazandığı bilgisi yer aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS