hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ASO'dan teknoloji üssü adımı

  KAYNAKCNN TÜRK

  Ankara Sanayi Odası, Türkiye’nin ihracat katma değerini artırması hedeflenen Ankara Teknoloji Üssü için harekete geçti. Başkent’te 1,2 milyon metrekare alanda kurulması planlanan Ankara Teknoloji Üssü’nün, sanayi ile teknoloji tabanlı girişimciliği bir araya getirmesi planlanıyor. Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç detayları anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hedef, başkentte Türkiye’nin en büyük teknoloji üssünü kurmak. Ankara Sanayi Odası, Ankara Teknoloji Üssü'nü kurmak için çalışmalara başladı. ASO Başkanı Seyit Ardıç, o adımın neden atıldığını anlattı.

  “Biz ASO olarak başkentimizin bu potansiyelini yüksek katma değere dönüştürmek amacıyla Türkiye’nin en büyük teknoloji üssünü kurmak için yola koyulduk. Ankara’da sanayi bölgelerinin ve üniversitelerinin yoğunlaştığı Eskişehir yolu üzerinde 1 milyon 200 metrekarelik alanda konuşlanacak ASO Ankara Teknoloji Üssü için çalışmalarımıza başladık. ASO Ankara Teknoloji Üssü, ülkemizin yüksek katma değerli ekonomiye kavuşması için gerekli dönüşümü hızlandıracak. Çalışan başına teknoloji ihracatımızın 15 dolar seviyelerinden 35 bin dolar seviyelerine ulaştırılması için zemin oluşturulacak.”

  ASOdan teknoloji üssü adımı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ardıç ayrıca, teknoloji üssünün istihdama fayda sağlayacağını söyledi. “Teknoloji üssünün oluşturacağı ekosistem binlerce mühendis ve bilim insanının istihdamına da imkan yaratacak.”

  ASOdan teknoloji üssü adımı

  ASO Başkanı, Ankara Teknoloji Üssü için güçlü bir kadro kurulduğunu da söyledi. “Hem insana hem de teknolojiye yatırım yapacak güçlü kadro kurduk. Sanayi Bakanlığı ile yürüttüğümüz çalışmamızı Tübitak da projeleri ile destekleyecek. Bu nitelikli yapısı ile teknoloji üssünün uluslararası fonları, firmaları bölgeye çekerek kendi kendini finanse edeceğini öngörüyoruz.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow