Astsubaylara tazminat hakkı gelecek mi?

Astsubaylara tazminat hakkı gelecek mi?

Son yıllarda özlük hakları artan astsubaylara yeni bir hak tanınması daha gündemde. Talep kabul görürse kıdemli başçavuş rütbesinde görevli veya emekli olan astsubaylara tazminat hakkı getirilecek. Detaylar, CNN TÜRK muhabiri Ahmet Türkeş'in haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Hamza Dürgen beraberindeki dernek yönetim kurulu üyeleri Milli Savunma Bakanlığını ziyaret etti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından kabul edilen heyet, Akar'a astsubayların özlük haklarında yapılan iyileştirmelerdeki destekler için teşekkür etti. O iyileştirmelere bir ek olarak üstlendikleri görevler dışında tecrübeleri ile de TSK’ya büyük katkı sağlayan astsubaylara bir hak daha tanınması gündemde. Derneğin talebi kabul görürse, "kıdemli başçavuş" rütbesindeki astsubaylar tazminat hakkı elde edecek. Tazminattan hem görevdeki hem de emekli olan astsubaylar yararlanabilecek.

Peki kıdemli astsubaylara ne kadar tazminat verilmesi öngörülüyor?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Konuyla ilgili CNN TÜRK'e konuşan Türkiye Emekli Astsubaylar Denerği Genel Başkanı Hamza Dürgen, rakam devletin imkanları oranında belirlenecek yorumunu yaparke çalışmanın Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ile koordineli şekilde yürütüldüğünü söyledi. Çalışmanın ana hedeflerini "Astsubayların mağduriyetinin giderilmesi ve bu rütbedenin kıymetinin artırılması olarak" yorumladı.

2018'den itibaren astsubayların özlük haklarını iyileştirmek için pek çok adım atıldı. Astsubayların rütbe yaş haddi 55'den 60'a çıkarıldı. Subaylığa ekstra geçiş hakkı tanındı. Emekli astsubaylara sınıf okullarında ders verebilme hakkı tanındı. Ek gösterge konusunda iyileştirilmeler yapıldı. 3600 ek göstergeden faydalanamayan emekli astsubaylara 1200 lira ilave ödeme yapılması sağlandı. Sağlık astsubayların yaşadığı tazminat mağduriyeti giderildi ve yüksekokul mezunu astsubayların mesleğe 9/1 yerine 9/2 derece kademesinden başlamaları sağlandı.

Son dakika... MİT'ten nokta operasyon: PKK'nın sözde eyalet sorumlusu etkisiz hale getirildi

Son dakika... MİT'ten nokta operasyon: PKK'nın sözde eyalet sorumlusu etkisiz hale getirildi