hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Atatürk dizisine lobi engeli

  Amerikan dizi-film platformu Disney'in, Atatürk dizisini yayınlamayacağını ilan etmesine tepkiler sürüyor. CNN TÜRK yayınına katılan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, kararın Ermeni diasporasının baskısı ile alındığını belirterek, "bu saygısızlığa göz yummamız söz konusu olmayacaktır" dedi. Karara muhalefetten de tepkiler vardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Ermeni lobisinin diasporadaki sözde soykırım şebekesinin bu faaliyetleri bizim için meşru değil, kara propagandanın arkasında bu odakların olduğunu biliyoruz. Hastalıklı bir lobinin bu baskısına boyun eğiyorlar.”

  Geçen yıl Türkiye'de yayına başlayan ABD merkezli dizi/film platformu Disney’in yerli içerikleri kaldırıp, Atatürk dizisini yayımlamama kararına tepkiler sürüyor.

  CNN TÜRK yayınına bağlanan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Ermeni diasporasını işaret etti ve ekledi. “Ülkemizde faaliyet gösterecek her odağın değerlerimize saygı göstermesi gerekir. Bu saygısızlığa göz yummamız söz konusu olmayacaktır.”

  Atatürk dizisine lobi engeli

  Çelik, dizinin yeniden yayına konulmasını beklediklerini ifade etti. AK Parti Sözcüsü Türkiye-Ermenistan ilişkileri mesajı da verdi. “Diaspora normalleşmeden değil kaostan beslenir. Ermenistan pozitif süreci yürüttükçe bu süreci sabote edemeyecekler. Biz Ermenistan çabaları ile lobinin faaliyetlerini ayırt ediyoruz, bağlantılı olarak görmüyoruz.”

  RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin de iddiaların ardından ilk açıklama yapanlar arasındaydı. Üst kurulun, Disney’in savunmasının alınmasına ve inceleme başlatılmasına karar verdiğini açıkladı. Şahin, “Türkiye Cumhuriyeti’mizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk en önemli toplumsal değerimizdir” ifadesini kullandı. Türkiye'nin Ermenistan Özel Temsilcisi Serdar Kılıç da Disney üyeliğini iptal ederek tepkisini gösterdi. Kılıç, Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecine dikkat çekti, "yapıcı çabalara destek vermek yerine, bu yıkıcı zihniyete teslim olunmasını kabul etmiyorum" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Atatürk dizisine lobi engeli

  Bir tepki de CHP’den geldi. Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Meclis'teki basın toplantısında konuştu. “Skandal karardır. Atatürk’ün manevi mirasına saygısızlık yapılmasına izin vermemesini istiyoruz.”

  Bu arada Disney platformunda yayımlanmayan dizinin, ücretli platform yerine FOX TV'de yayımlanacağı da iddia edildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow