Atatürk'ün en bilinen resmini o çizdi | Video Haber

Atatürk'ün en bilinen resmini o çizdi | Video Haber

93 yaşındaki hattat ustası Etem Çalışkan gazete ressamı. Ancak Çalışkanı diğer ressamlardan ayıran bir özelliği var. Akıllara kazınan o meşhur Atatürk resmini çizen ilk kişi. Detaylar CNN TÜRK muhabiri Burçak Bozkuş ve kameraman Emre Kınacı'nın özel haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Elde ettiğim fotoğrafta siyah beyaz güzel kullanılmıştı. Işık ve gölge uygundu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk sevimli ve doğaldı. Ben bunu çizdiğim zaman bu kadar geniş, yaygın olacağını düşünmedim. Aklıma da gelmedi." İşte böyle diyor usta çınar... 93 yıla sığdırdığı yüzlerce resmi anlatırken dikkatle seçiyor kelimelerini.

Ama onu diğer gazete ressamlarından ayıran öyle bir özelliği var ki... Bu resmi bilmeyeniniz yoktur. Ders kitaplarından öğrenci karnelerine, okul koridorlarından duvar resimlerine her yerde kullanılan bu resim, 10 Kasım 1969'da gazete ressamı  tarafından çizildi. Çalışkan çizdiği resmi, "O zamanlar 10 Kasımlar beklenen takvim yapraklarıydı ve ben bir gazeteci olarak, gazetenin bir ressamı olarak 10 Kasım'da çizeceğim resmi daha 1 ay öncesinden düşünmeye başlardım" diyerek anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Akıllara kazınan bu resmi ortaya dökmekse kolay olmamış. Etem Çalışkan, "2 gün sürmüştür fırçayı kağıt üzerinde gezdirmem ama onun bütünü düşüncesiyle birlikte belki de ayı almıştır. Gazi Mustafa Kemal'in resimlerini matbaalar basar, yayınevleri dağıtımını yaparlar, ressamlar da çizerdi" dedi.

Etem Çalışkan, Ataya sevgi ve özlemini ise şu sözlerle anlattı:

"Benim Atatürk ile sevgim gazetelerde çizdiğim resim değil, her şey. Giysileri, kullandığı mendilin şekline kadar kendine özgü, çok özeldir. Özel bir adam."

Ayrıca hattat ustası Etem Çalışkan, 2021 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nün de sahibi.