Avukat cezaevine uyuşturucu soktu, ders niteliğinde ceza aldı

Avukat cezaevine uyuşturucu soktu, ders niteliğinde ceza aldı

İstanbul'da yeğeninin cezaevindeki sevgilisine uyuşturucu madde götüren bir avukat, kameralara yakalandı. Sulh Ceza Hakimliği o avukata, "avukatlık etik ilkeleri" üzerine yazılmış bir kitabın özetini çıkarmasına hükmetti. CNN TÜRK muhabiri Emel Telli'nin haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AVUKATLIK ETİĞİNİN ÖZETİNİ ÇIKARMASINA HÜKMEDİLDİ

Kadın avukat cezaevine uyuşturucu soktu. Hakimlik, "meslek etiği kitabının özetini çıkarma" cezası verdi.

İddiaya göre İstanbul Barosuna kayıtlı 29 yaşındaki kadın avukat, Maltepe Cezaevi'nde yeğeninin sevgilisinin görüşüne gitti. Uyuşturucu bağımlısı hükümlüye 2 Temmuz günü 2 paket halinde 26 gram uyuşturucu madde götüren kadın avukat, görüş alanındaki kameradan habersiz paketi hükümlüye verirken anbean kaydedildi. Kamera görüntülerinin izlenmesinin ardından savcılık soruşturma başlattı. İfadesi alınan hükümlü; avukattan uyuşturucu istediğini ve onun da kabul ettiğini söyledi. Gözaltı işlemlerinin ardından şüpheli avukat, savcılığın tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Kadın avukat savunmasında, "Hükümlü, kendisine bir paket ulaştırmamı, götürmezsem beni ve arkadaşımı öldüreceğini söylemiş. Pakette ne olduğunu bilmeden kabul ettim. İş olarak ceza hukukuna uzak olduğumdan sonuçları ön göremedim" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

EV HAPSİ VE 500 BİN TL GÜVENCE MİKTARI CEZASI ALDI

Hakimlik, şüpheli avukata ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasağı verdi. Ayrıca 500 bin liralık güvence miktarını da 20 gün içinde yatırmasına hükmetti. Ders gibi bir karara imza atan Sulh Ceza Hakimliği, kadın avukata 30 gün içinde avukatlık mesleğinin etik ilkeleri üzerine yazılmış bir kitabın el yazısıyla özetini çıkararak teslim etmesine de hükmetti. Şüpheli avukata dava açılır da ceza alırsa bu paranın geri ödemesi yapılmayacak.