Avustralya polisi 39 yıldır teröristleri arıyor

Video: Avustralya polisi 39 yıldır teröristleri arıyor

Avustralya Polisi 1980'de Türk diplomatları şehit eden teröristlerin peşine düştü. Katil veya katillerinin yakalanmasını sağlayacak bilgiye verilecek ödül miktarı artırıldı. 1 milyon Avustralya Doları'na yani yaklaşık 4 milyon liraya çıkarıldı.

Türkiye'nin Sydney Başkonsolosu Şarık Arıyak ve Güvenlik Ataşesi Engin Sever. Bundan tam 39 yıl önce, 17 Aralık 1980 sabahı işe gitmek üzere başkonsolosluk konutundan ayrıldıkları sırada iki Ermeni terörist tarafından hedef alınmıştı.


Avustralya topraklarında yaşanan bu ilk terör saldırısı on yıllardır süren çabalara rağmen hala aydınlatılamadı. Ama polis hala katillerin peşinde. Üstelik Güney Galler Eyalet Emniyet Müdür Yardımcısı Mark Walton'ın açıklamasına göre çabalar artacak.


Walton bu açıklamaları, Arıyak ve Sever için düzenlenen anma töreninin ardından yaptı. Türkiye'nin Kanberra Büyükelçisi Korhan Karakoç, Avustralya polisinin attığı bu yeni adımdan duydukları memnuniyeti dile getirdi.


Terör saldırı yaşandığında henüz 8 yaşında olan ve saldırı anını gören şehit Başkonsolosun kızı Çağla Arıyak da, 39 yıl sonra teröristlerin yakalanması için başlatılan çabalardan mutlu olduğunu söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS