Aydın Doğan Vakfı'ından Erzincan Lisesi'ne yeni tesis

Video: Aydın Doğan Vakfı'ından Erzincan Lisesi'ne yeni tesis

Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan gibi çok sayıda iş adamının, şairlerin, yazarların ve siyasetçilerin yetiştiği Erzincan'da bir asırdır eğitim veren, Erzincan Lisesi, öğrencilerinin sosyal ve kültürel aktivitelerini artık Aydın Doğan Öğrenci Merkezi ve Konferans Salonu'nda yapacak. Tiyatro, sinema, konser, gösteri gibi sosyal etkinlikler için kullanıma açılacak olan, 350 kişi kapasiteli salon, düzenlenen törenle açıldı.

Aydın Doğan Vakfı’nın, Kurucusu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın mezun olduğu Erzincan Lisesi’nin, çok yönlü ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapımını üstlendiği Aydın Doğan Öğrenci Merkezi ve Konferans Salonu, düzenlenen açılış töreniyle öğrencilerin kullanımına açıldı.


Açılış töreninde Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ve Erzincan Valisi Ali Arslantaş ile Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner ve Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri de yer aldı.Kurulduğu günden bu yana tüm çalışmalarını eğitim odağında sürdüren Aydın Doğan Vakfı, bu alandaki faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Kurucu ve Onursal Başkan Aydın Doğan’ın da mezun olduğu, Erzincan Lisesi’nin çok yönlü ihtiyaçlarının karşılamak üzere geçtiğimiz aylarda temel atma töreni gerçekleştirilen Aydın Doğan Öğrenci Merkezi ve Konferans Salonu’nun açılışı yapıldı.


Açılış törenine devlet protokolünden Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, 3’üncü Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, Adalet Komisyonu Başkanı Fatih Serdar Köken, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Vali Yardımcısı Dede Musa Baştürk, Gümüşhane Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Bahri Bayram, İl Emniyet Müdürü Bülent Şensoy, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün ve Baro Başkanı Adem Aktürk ile okulun öğrencileri katıldı. Törende Doğan Holding bünyesinden ise Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Posta Gazetesi Yayın Yönetmeni Rıfat Ababay, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri Volkan Vural, Sedat Ergin, Ertuğrul Özkök, Erol Çamur, Candan Fetvacı, Doğan TV Ankara Temsilcisi Hakan Çelik, Posta Gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık, Hürriyet Gazetesi yazarı Melis Alphan, Hürriyet Eğitim editörü Nuran Çakmakçı yer aldı.


 


Erzincan Lisesi'nin aile tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner 15 bine yakın mezunu olan lisenin bugüne dek birçok akademisyen, milletvekili, sanatçı, basın mensubu ve iş adamı yetiştirdiğinin altını çizdi. Boyner aynı zamanda açılışta konuşma yapan ve Aydın Doğan’a ve Vakfa teşekkür eden 11’inci sınıf öğrencisi Tuba Nur Bulut’tan, yapılan konferans salonunun öğrencilerin eğitimine ve vizyonuna büyük katkı sağlayacağını duyduğuna çok mutlu olduğunu iletti. Boyner, şöyle dedi:


"Öğrenci merkezinin bu lisede okuyan genç kardeşlerimizin önemli bir ihtiyacını karşılayacağını düşünüyorum. Bu bölgede 10’dan fazla okulumuz, yurtlarımız var. Bölgenin bizim için önemi çok fazla. Size bu binayı armağan etmekten dolayı babam Aydın Doğan çok mutlu. Bugün ona verilebilecek en değerli hediyeyi Tuba kardeşim söyledi. Tuba’yı dinlerken 'Ne kadar iyi bir şey yaptık' dedim."


Boyner, konuşmasına şöyle devam etti: “Çalışmalarımızda eğitim ve özellikle kız çocuklarının eğitimi konusunda yoğunlaşıyoruz. Devletimizden aldığımız güçle, iş ortaklarımızın katkılarıyla, Doğan Grubu olarak yürüttüğümüz 'Baba Beni Okula Gönder' projemiz bir eğitim seferberliğine dönüştü. Ancak eğitimdeki ihtiyaçlarımız sonsuz. Bu düşünce ile biz vakıf olarak şimdi eğitim burslarımızı arttırıyor ve özellikle kızlarımızın mühendislik ve hukuk alanlarında eğitimini kolaylaştırmak için üniversite bursları veriyoruz. Bugün açılışını yaptığımız Aydın Doğan Konferans Salonu ve Öğrenci Merkezi'nin daha kapsayıcı ve nitelikli eğitime katkı sağlayacağına inanıyorum."Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de 2002'den bu yana eğitimde Türkiye'de çok ciddi gelişmeler olduğunun altını çizerek, Aydın Doğan Vakfı'na katkılarından dolayı teşekkür etti. Erdem, şunları söyledi:


"Hazreti Hadimi; 'Kişi odur ki koyar dünyada bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser' diyor. Bu dünyaya koyulan eserler vefa örneği. Aydın Doğan bu okulda okumuş, unutmuyor. Çok önemli bir vakıf kurmuş. Birçok yörede yaşadığı yerlerde özellikle dikkatle bu eğitim faaliyetlerini yürütüyor. Erzincan Lisesi'nde okuduğu yılların hatırasına, bugünün gençlerine de böyle bir örnek davranışla. İnşallah öğrencilerimizde gelecekte bu vefa örnekleriyle, ülkelerine güzel hizmetler böyle eserler koyacaklar."


Konuşmalar sonrası kurdele kesilerek Öğrenci Merkezi ve Konferans Salonu'nun açılışı yapıldı. Okul korosu tarafından verilen müzik dinletisi arından okul içerisindeki İl Eğitim Tarihi Müzesi'nin açılışı yapıldı. 


Konferans salonu ile öğrencilerin kültürel ve sosyal gelişimine katkı sağlanacak


CKMY Mimarlık’ın tasarladığı ve Teos İnşaat firmasının inşa ettiği Aydın Doğan Öğrenci Merkezi ve Konferans Salonu, Aydın Doğan Vakfı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışlandı. Vakıf hayata geçirilen konferans salonu ile okulun sosyal ve kültürel aktivitlerinin artırılmasına ve öğrencilerin etkin bir ortamda sosyalleşmesine katkı sağlamayı hedefliyor. Tiyatro, sinema, konser, gösteri gibi sosyal etkinlikler için kullanıma açılacak konferans salonu sayesinde, öğrencilerin çok yönlü bireyler olmaları amaçlanıyor.


350 kişilik kapasiteye sahip olan salon, tamamıyla doğal malzemelerle kaplı modern bir mimaride inşa edildi. 300 m2 lik kapalı alanı ve 500 m2 yarı açık mekanları olan salonun bahçe tarafındaki kapalı alan kantin, sokak tarafında bulunan kapalı alan ise çok amaçlı salon için ayrıldı. Tam açılabilir olarak tasarlanan kantinin bahçe cephesi gerektiğinde ve hava şartları el verdiğinde içerisi ile dışarısının birbirine karıştığı bir sosyal mekan olarak kullanılabilecek.


1905 yılında kurulan ve 2010 yılında Anadolu Lisesi statüsünde eğitim öğretim hayatına devam eden Erzincan Lisesi, Türkiye’nin dört bir yanında üniversitelerde görev yapan profesörler ve akademisyenler ile valiler, milletvekilleri, belediye başkanları, şairler, yazarlar, ressamlar, araştırmacılar, gazeteciler ve iş adamları yetiştiren ve Türkiye’nin tarihi liselerinden biri olan okul bugüne kadar 15 bine yakın mezun vermiştir. Lisenin mezunları arasında Aydın Doğan Vakfı Kurucusu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan da yer almaktadır. Bilgi yarışmasında Türkiye birinciliği, futbolda Türkiye birinciliği derecesi ve badmintonda balkan şampiyonluğu ve dünya 3. gibi dereceleri olan lise, 730 öğrencisiyle eğitim öğretime devam etmektedir. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS