hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AYM'nin gündemi başkanlık seçimi

  Anayasa Mahkemesi'nde gündem seçim. Mevcut Başkan Zühtü Arslan'ın görev süresi 13 Şubat'ta sona eriyor. Bu nedenle başkan ve 15 üye yarın yeni başkanı belirlemek için bir araya gelecek. Mevcut başkanın yeniden aday olmasının önündeyse bir engel bulunmuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yüksek Mahkeme'de gündem başkanlık seçimi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın görev süresi 13 Şubat'ta sona eriyor. Arslan'ın 4 yıllık görev süresinin sona yaklaşılması nedeniyle AYM'nin gündeminde başkanlık seçimi var.

  AYMnin gündemi başkanlık seçimi

  Başkan ve üyeler arasında gizli oylama ile yapılacak seçimde mevcut başkan Zühtü Arslan'ın yeniden aday olmasının önünde bir engel bulunmuyor. 15 AYM üyenin salt çoğunluğunun oyunu alan aday, 4 yıllığına başkanlık görevini üstlenmiş olacak. Salt çoğunluk sağlanmaması halindeyse seçimlere salt çoğunluk sağlanana kadar devam edilecek.

  AYM Başkanı Zühtü Arslan ilk kez 2015 yılında 4 yıllığına başkan olarak seçilmiş ve 2019 yılında görev süresinin dolmasının ardından ikinci defa aday olmuş ve yeniden başkan seçilmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow