Azov Taburu askerleri Türkiye'de ailelerine kavuştu

Azov Taburu askerleri Türkiye'de ailelerine kavuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın girişimi sonucu Rusya ve Ukrayna arasında esir takası anlaşması yapılmıştı. Serbest bırakılan ve Türkiye'ye getirilen Ukraynalı Azov Taburu'nun beş komutanı aileleriyle buluştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukraynalı askerler aylar sonra ailelerine kavuştu. Türkiye’deki buluşmada duygusal anlar yaşandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile yürüttüğü diplomasi trafiği sonucu 200 savaş esiri mübadele edildi. Tüm dünya, Türkiye'nin ara buluculuğundan övgüyle söz etti.

Esir takasında Ukrayna'nın Azov Taburu'daki 5 komutan da vardı. O askerler takas sonrası Türkiye'ye getirildi. Aylar sonra askerler aileleriyle buluştu. Duygusal anların yaşandığı buluşmada, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'nin eşi olena Zelenska da yer aldı. Aileler uzun bir aradan sonra hasret giderdi. Askerler eşlerine, çocuklarına sarılıp ağladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Olena Zelenska o anlara ait fotoğrafları paylaştı. Sosyal medya hesabından "Türkiye'de Azov kahramanlarıyla görüştüm. Gösterdikleri çaba ve direnç için minnettarlığımı belirttim. Bugün önemli bir gün ama daha uzun bir yol var. Ukrayna, özgürlük ve herkesin evine dönmesi için savaşacak" ifadelerini kullandı.

Mariupol kentindeki Azovstal fabrikasında Ruslara teslim olan ve 21 Eylül 2022 tarihinde Türkiye’nin ara buluculuğuyla serbest kalan Azov Taburu komutanları, savaş bitene kadar Türkiye'de kalacak.