Bağdadi kimdir? Terör örgütü DEAŞ’ın elebaşı Bağdadi öldürüldü!

Bağdadi kimdir? Terör örgütü DEAŞ’ın elebaşı Bağdadi öldürüldü!

Bağdadi ya da tam adıyla Ebubekir el Bağdadi, ABD Başkanı Donald Trump’ın attığı tweet sonrası Türkiye ve dünya gündeminin en çok konuşulan isimleri arasında yerini aldı. Peki, terör örgütü DEAŞ’ın elebaşı Ebubekir el Bağdadi kimdir? İşte merak edilen detaylar…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Terör örgütü DEAŞ’ın elebaşı Ebubekir el Bağdadi öldürüldü mü? ABD Başkanı Donald Trump’ın attığı tweet sonrası dünyada ve Türkiye’de cevabı en çok sorular arasında ilk sıralarda yer alıyor. Peki, terör örgütü DEAŞ’ın sözde lideri Ebubekir el Bağdadi kimdir? Merak edilen sorular ve terör örgütü elebaşı elbaşı el Bağdadi ile ilgili detaylar haberimizde…

ABD Başkanı Trump'ın Twitter hesabından "Az önce çok önemli bir şey oldu." şeklindeki paylaşımı kamuoyunda ve medyada heyecan yarattı.

Beyaz Saray, bu açıklamadan kısa süre sonra, Trump'ın bugün TSİ 16:00'da "önemli bir açıklama" yapacağını duyurdu, ancak açıklamanın içeriğine dair ipucu vermedi. Ancak yapılan açıklama sonrası birçok uluslararası yayın kuruluşu tarafından terör örgütü DEAŞ’ın ABD operasyonuyla öldürüldüğü, ABD Başkanı Trump’ın tweet’inde de bunun kastedildiği bilgisi paylaşıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD Başkanı Donald Trump yaptığı basın toplantısıyla terör örgütü elebaşı Ebubekir el Bağdadi’nin öldürüldüğünü açıkladı.

EBUBEKİR EL BAĞDADİ KİMDİR?

Ebubekir el Bağdadi’nin 1971’de Irak’ın başkenti Bağdat’ın kuzeyindeki Samarra kentinde doğduğu tahmin ediliyor. 2003’teki ABD işgali sırasında Samarra’daki bir camide vaiz olduğu ifade edilen DEAŞ elebaşının, Saddam Hüseyin döneminde radikal dincilerle bağlantıya geçtiği düşünülüyor. Bazıları ise El Kaide üyelerinin tutuklu bulunduğu ABD’ye ait Kamp Bukka’da kaldığı dört yıl içerisinde radikalleştiğine inanıyor. Bağdadi 2010’da sonraları DEAŞ’a dönüşecek El Kaide’nin Irak’taki lideri olarak ortaya çıktı ve Suriye’de Nusra Cephesi’yle birleşme girişimleri sırasında ön plana geldi.