Bağdat'tan Erbil'e 6 talep

  1. Türkiye
Video: Bağdat'tan Erbil'e 6 talep
Kuzey <a class="in-news-link" href="/irak" target="_blank" title="Irak haberleri">Irak</a>'taki referandum sonrası Kerkük gergin. Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un Kuzey Irak ile temas için devreye girmesi bekleniyordu. Fuad Masum, Kürdistan Yurtseverler Birliği başkanlık üyeleri, Bağdat yönetimi ve Haşdi Şabi'nin taleplerini görüşmek üzere toplandı.

Kuzey Irak'taki referandum sonrası Kerkük gergin. Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un Kuzey Irak ile temas için devreye girmesi bekleniyordu. Fuad Masum, Kürdistan Yurtseverler Birliği başkanlık üyeleri, Bağdat yönetimi ve Haşdi Şabi'nin taleplerini görüşmek üzere toplandı.

Kuzey Irak basınına göre, Irak Başbakanı Haydar Abadi ile Haşdi Şabi, Erbil yönetiminden şu taleplerde bulunuyor. Kerkük Havaalanı'nın Irak ve Haşdi şabi güçlerine teslim edilmesi. Keywan Askeri Üssü'nün Irak'a teslimi. Kerkük'teki tüm petrol rafineri ve borularının Irak'a teslimi. Irak güçlerinin DEAŞ öncesi bölgelere yerleşmesi. Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in görevden alınması. Kürt kaynaklara göre, bu taleplerin yerine getirilmesi için Erbil yönetimine yarın gece 2'ye kadar süre tanındı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS