Bahçelievler'de çöken binada son durum

Video: Bahçelievler'de çöken binada son durum

İstanbul Bahçelievler'de çöken boş apartman, çevresindeki 4 binaya da zarar verdi. Ekipler binaları tek tek inceledi. 3'ü için yeniden oturulabilir kararı verilirken, birisinin de güçlendirildikten sonra oturmaya hazır hale geleceği açıklandı. Peki, bu bina neden ve nasıl çöktü? Evi zarar gören mağdurlar ne düşünüyor? Cevaplar CNN TÜRK Muhabiri Zeynep Karamustafa ve kameraman Serkan Emekçi'nin haberinde.

Geçtiğimiz eylül ayında merkez üssü Silivri olan 5,8 büyüklüğündeki depremde hasar gören binalardan birisiydi Hacı Temur Apartmanı. Bahçelievler'deki bina aralık ayında boşaltıldı. Bahçelievler Belediyesi, yıkım kararı aldı ama cuma günü kendiliğinden çöktü. Tek teselli içinde kimsenin olmamasıydı.


Apartman çökerken çevresindeki 4 binada da hasar meydana geldi. Yanındaki Öztürk Apartmanı'nın bir cephesi kullanılamaz hale geldi. 4 apartman tedbiren boşaltıldı.


Kentsel Dönüşüm Uzmanı ve Mimar Nihat Şen çöken binanın enkazından aldığı parçaları göstererek "Deprem olmadan bile bu bina yıkıldı" dedi, kullanılan malzemenin zayıflığına dikkat çekti.


Ekiplerin incelemesi sonucunda 3 apartman için yeniden girilebilir kararı çıktı. Hasar gören Öztürk Apartmanı ise güçlendirildikten sonra yeniden oturmaya hazır hale gelecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS