hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bakan açıkladı! Yavuz gemisi 1710 metreye ulaştı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Yavuz sondaj gemisinin Karpaz-1 kuyusunda sondaja başladığını belirterek, "Bugün itibariyle 1710 metre civarında sondaj derinliğine ulaşmış durumdayız. Hedef noktaya ulaştığımızda burada doğal gaz varlığına da ulaşmış olacağız" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fatih'in ardından Yavuz sondaj gemisi de sondaja basladı

  Enerji Bakanı Fatih Dönmez de KKTC Başbakanı ve KKTC Ekonomi- Enerji Bakanı ile birlikte gemide incelemelerde bulundu.

  Bakan Dönmez KKTC Hükümeti'nin adanın hidrokarbon doğal kaynaklarının ortak bir komite ile birlikte değerlendirilip kaynakların adil paylaşılması teklifine getirdi sözü ve çağrıda bulundu.

  Yavuz sondaj gemisi ilk etapta çalışmalarına 2,5-3 ay kadar daha devam edecek. 6. Nesil ultra derin deniz sondaj gemisi olan Yavuz çift sondaj kulesine sahip. Sondaj kulesinin yüksekliği ise deniz seviyesinden yaklaşık 130 metre. Yani Galata Kulesi'nden yaklaşık 36 metre daha uzun.

  Gemi 12.200 metre derinliğe kadar çok yüksek basınç altında dahi sondaj yapabiliyor. Gemide yaklaşık 150 personel görev yapıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Olası sağlık problemleri için de 7/24 çalışan tam donanımlı bir revir var. Şimdi gözler Oruç Reis Sismik Gemisinde, o da Ağustos ayı içinde Akdeniz'e gönderilecek.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow