Bakan Akar'dan Doğu Akdeniz açıklaması: Biz de gerekli tedbirleri aldık

Bakan Akar'dan Doğu Akdeniz açıklaması: Biz de gerekli tedbirleri aldık

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Yunanistan ve Mısır'ın Doğu Akdeniz'e yönelik ilişkiye girmelerine bigane kalamazdık, biz de ülkemizin hak, alaka ve menfaaetlerini koruyacak şekilde gerekli tedbirleri aldık" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Akar'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Türkiye’yi Ege Denizi’nde karasularına ve Doğu Akdeniz’de Antalya körfezine hapsetme çabalarına karşı durmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Kimsenin hakkında gözümüz olmadığı gibi, kimseye de hakkımızı çiğnetmeyiz. Şehit oluruz, gazi oluruz; ancak hiçbir oldubittiye de izin vermeyiz.

LİBYA

Libya halkının haklı davasını desteklemekteyiz.  Amacımız 'Libya Libyalılarındır' anlayışıyla toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini sağlamış, barış, huzur ve istikrar içerisinde yaşayan bir Libya'nın oluşumuna katkıda bulunmaktır. 

FETÖ İLE MÜCADELE

FETÖ ile mücadele kararlılıkla devam etmektedir. TSK'da toplam 20 bin 500 personel ihraç edilmiştir. 15 Temmuz'dan sonra personel destekleme oranlarında meydana gelen azalma nedeniyle personel temin faaliyetlerine başlanmış, 23 Ekim 2020 itibariyle 95 bin 911 personel temin edilmiştir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KARABAĞ'DA ATEŞKESİN KONTROLÜ VE DENETİMİ

Türkiye, anlaşmanın uygulanmasını gözetmek ve denetlemek üzere ortak barış gücünde yer alacaktır.

S-400 KULLANIMI

Bazı NATO üyelerinde mevcut olan S-300 sistemi NATO İttifakı içinde nasıl kullanılıyorsa, S-400 sistemi de bizde aynı şekilde kullanılacaktır. Tedarik ettiğimiz sistemin kontrol ve hazırlıklarına planlandığı şekilde devam ediyoruz

F-35'LERİN TESLİMATI

Türkiyue F-35 programının sadece bir müşterisi değil aynı zamanda ortağıdır.  F-35 teknolojisinin güvenliği ABD için olduğu kadar  Türkiye için de önemlidir. ABD'nin teknik anlamda s400 ve F35'lerrin uyumluluğu konusundaki herhangi bir kaygısını ele almaya hazırız. Bu kapsamda ortak çalışma grubu teklifimiz halen masadadır.

BEDELLİ ASKERLİK

2020 yılında bedelli askerlik yapmak üzere 41 bin 172 vatandaşımız müracaat işlemlerini tamamladı. 

KORONAVİRÜSLE MÜCADELE

Koronavirüs ile mücadelemizi başarıyla sürdürüyoruz. Bu konuda dünyada en başarılı olan ordulardan biriyiz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TERÖR OPERASYONLARI

Operasyon bölgelerinde kara, deniz ve havada, tüm birliklerde faaliyetler salgından etkilenmeden planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor.