hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bakan Bozdağ'dan İmamoğlu'na hapis cezası yorumu

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ekrem İmamoğlu'na YSK üyelerine hakaret gerekçesiyle verilen cezayı değerlendirdi. "Nihai bir karar değil, yargı süreci devam ediyor" dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da kararı CNN TÜRK yayınında değerlendirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle verilen 2 yıl 7 ay hapis cezası siyasetin gündeminde. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ kararın nihai olmadığını, yargılama sürecinin devam ettiğini belirtti.

  Karara karşı istinaf ve temyiz yolunun açık olduğunu belirten Bakan Bozdağ, hakimlerin görevlerinde bağımsız olduğunu, anayasaya, kanuna ve hukuka uygun, kanaatlerine göre hüküm verdiklerini vurguladı. "Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, tavsiye ve telkinde bulunamaz" diye konuştu.

  AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan da kararı CNN TÜRK'te Tarafsız Bölge programında değerlendirdi. "Makul bir yaklaşımla baktığımızda Yargıtay'ın sayısız aynı ifadeden ceza kararı olduğunu görürüz. Burada bir küfür, bir hakaret var ve bu her zaman Yargıtay'da ceza olarak değerlendirilmiş" dedi.

  Turan, yargının hiçbir gücün etkisinde kalmadan karar aldığına dikkat çekti. "AK Parti talimat verdi, niye talimat verelim? YSK üyelerinin şikayeti var. Kesinleşmemiş bir karar olduğunu söylemek isterim" ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow