hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bakan Çavuşoğlu'ndan "Karlov suikastı" açıklaması        

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 19 Aralık 2016'da uğradığı suikast sonucunda hayatını kaybeden Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un 6. ölüm yıl dönümünde önemli mesajlar verdi. Çavuşoğlu “İki ülke liderinin dirayeti ve kurumlarımızın çalışmaları bu tuzağı boşa çıkarmıştır” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bundan tam 6 yıl önce, Ankara’daki bir sergi açılışında yaptığı konuşma esnasında FETÖ mensubu Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmüş, konuyla ilgili mahkemenin gerekçeli kararında da suikastın temel hedeflerinden birinin Türkiye-Rusya ilişkilerinin bozulması olduğu vurgulanmıştı. Karlov’un ölümünün 6’ıncı yıl dönümünde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Sputnik’e konuştu.

  Mevlüt Çavuşoğlu, “Görevi başında uğradığı saldırı sonucunda hayatını kaybeden Büyükelçi Andrey Karlov’u saygıyla anıyoruz. Bu saldırının sayın Karlov’un şahsında Türk-Rus dostluğunu hedef aldığı artık bilinen bir gerçektir. İki ülke liderinin dirayeti ve kurumlarımızın çalışmaları bu tuzağı boşa çıkarmıştır. Olayın failleri de yargı önünde hesap vermiş ve hak ettikleri cezalara çarptırılmışlardır.” ifadelerini kullandı.

  Türk-Rus ilişkilerinin her alanda geliştirilmesi Karlov’un en önemli gayelerinden biriydi diyen Çavuşoğlu, “Biz de iş birliği ve diyaloğumuzu geliştirmeye devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı ve “Halklarımızın arzusu ve ortak çıkarlar temelinde bu yöndeki çabalarımızı arttırarak sürdüreceğiz.” mesajını verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Büyükelçi Karlov’un öldürülmesine ilişkin 28 kişinin yargılandığı davada Fetullah Gülen ile birlikte 16 sanık yargılanmış ve 5 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow