Bakan Çavuşoğlu'ndan Suriye değerlendirmesi

Bakan Çavuşoğlu'ndan Suriye değerlendirmesi

"Suriye sorunu geçen seneye göre iyi noktada ama siyasi çözüm olmalı." Bu değerlendirme Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na ait. Çavuşoğlu, "Türkiye'nin girişimiyle Rusya ve İran ile yaptığımız çalışmalarla Suriye'deki çatışmalar büyük oranda durduruldu." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Antalya'da temaslarını sürdüren Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, AK Parti Antalya milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve partililerin katılımıyla, AK Parti İl Başkanlığı önünde düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı. Programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bayram mesajı izlettirildi.

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, il teşkilatının ramazan ayı boyunca çok iyi çalıştığını, her gün çat kapı bir evde iftarlarını yaptığını ifade etti. Şırnak ile Antalya'nın kardeş şehir olduğunu ve kentten gönderilen yardımların Şırnak'ta dağıtıldığını vurgulayan Çavuşoğlu, dayanışmanın, kardeşliğin önemli olduğunu kaydetti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Suriye'ye bakıldığı zaman çocukların, kadınların üzerine atılan bombaları konuşuyorduk ve lanetliyorduk. Hamdolsun Türkiye'nin girişimiyle Rusya ve İran ile yaptığımız çalışmalarla Suriye'deki çatışmalar büyük oranda durduruldu. Geçen seneye göre iyi noktada ama siyasi çözüm olmadan Suriye sorunu çözülmüş olmaz." diye konuşan Çavuşoğlu, Irak'a, Libya'ya istikrarın getirilmesine vesile olmak için daha çok çalıştıklarını belirtti.

Körfez krizine de değinen Çavuşoğlu, bu krizin çözümü için Türkiye Cumhuriyeti'nin üzerine düşeni yaptığını, gereken katkıyı sağladığını vurguladı. Türkiye'nin her zaman doğrudan yana olduğunu ve bu sorunun çözümüne de katkı sunacağını dile getiren Çavuşoğlu, "16 yıldır el ele omuz omuza çalışıyoruz, uzun ince bir yoldayız. Bizim menzilimiz uzun. Bu kutlu yolculukta sizlerle beraber yürümeye devam edeceğiz." dedi.