hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bakan Karaismailoğlu, Ankara-Sivas YHT'nin özelliklerini anlattı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattı bugün hizmete açılacak. İlk sefere saatler kala CNN TÜRK Muhabiri Arda Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ile hattın özelliklerini konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İşte Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun açıklamaları:

  Heyecanlıyız. Bu kadar yüksek teknoloji isteyen bir projeyi bitirmenin, milletimizin hizmetine sunmanın gururunu yaşıyoruz. Ankara-Sivas hattı 405 kilometre uzunluğunda. Coğrafi koşulları çok ağır olan bir güzergahta bu projeyi tamamladık. Yani 405 kilometrenin içerisinde tam 49 adet 66 kilometre uzunluğunda tünel var. Bu tünellerin en uzunu 5 bin 125 metreyle Akdağmadeni'nde. Aynı şekilde 27 bin 200 metre uzunluğunda, 49 tane viyadük var hattımızın içerisinde. 8 tane istasyonumuz var. Yani Kırıkkale ve Yozgat'ı bağlıyoruz. Bunun dışında Elmadağ, Yerköy, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli istasyonlarımız var güzergah üzerinde. Ayrıca bu hattımızla birlikte Kayseri hattımızın da aslında önemli bir kısmını tamamlamış oluyoruz. Yerköy'den trenimiz Kayseri'ye ayrılarak Kayseri bağlantısını da sağlamış olacağız inşallah. Kayseri hattımızda da çalışmalarımız başladı, devam ediyor. Aynı hat üzerinde aslında Çorum'un da ihalesini önümüzdeki günlerde yapacağız. Onu da Delice'den ayıracağız.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tabii bu yüksek teknoloji isteyen bu yüksek konforu, vatandaşımızla Sivas'a kadar buluşturuyoruz bugün. Ama bu hattımız Sivas'ta durmayacak. Burası özellikle doğu-batı aksında orta koridorun en önemli güzergahlarından bir tanesi. Bugün onun da 405 kilometresini tamamlamış oluyoruz. Aslında bunlar puzzle'ın birer parçaları gibi birbirine eklenerek devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda Erzincan, Erzurum, Kars, hatta oradan Nahçıvan üzerinden Kars'a kadar, Bakü'ye kadar bir hattı biz planladık. Ayrıca buradan Karadeniz bağlantıları olacak. Ayrıca Çorum, Samsun, Trabzon, oradan Sarp'a uzanan aslında uluslararası bir koridorun bir parçaları bunların hepsi. Biz de master plan çerçevesinde bunları projelendirdik, bir bir imalatlarını yapıyoruz.

  Şu anda bu hattımızın dışında Türkiye genelinde tam 3 bin 500 kilometre hızlı tren ağında çalışmalar devam ediyor. Ankara-İzmir hattımız devam ediyor. Geçen yıl Konya'yı Karaman'a uzatmıştık. Karaman, Ulukışla, Niğde, Mersin hattımız da devam ediyor. Mersin, Adana, Osmaniye, Gaziantep devam ediyor. O da bittiğinde Urfa'dan, Habur'dan hatta Basra Körfezi'ne kadar bu hatlarımız uzatacağız. İstanbul Halkalı'dan Edirne Kapıkule Avrupa hattımızda çalışmalarımız devam ediyor. Yine önümüzdeki günlerde Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden de geçecek Gebze-Halkalı hızlı tren hattımızın ihalelerini yapıp çalışmalarına başlayacağız.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye artık büyük düşünüyor ve büyük oynuyor. O yüzden 21 yıldır hayal edilen pek çok işi başaran bir hükümetin temsilcisi olarak hakikaten bu gurur projelerimizi hiç azaltmadan nerede ne gerekiyorsa yaparak devam edeceğiz. Yani bu yatırımlar sayesinde Türkiye'nin önü açılmıştır. Türkiye doğru zamanda doğru yatırımlar yaparak hakikaten ihracat rekorları kırıyor ve büyüme rekorları kırıyor. Bu kara yolunda da böyle, hava yolunda da böyle, demiryollarında da böyle. İnşallah hizmet ve eser fırtınası estirmeye önümüzdeki günlerde hızlı bir şekilde devam edeceğiz.

  Yarın da aslında demir yolu tarihi için önemli bir gün. Çünkü yerli milli trenimiz ile yarın Adapazarı'nda yolcu taşımaya başlayacağız. Bu da gurur işlerimizden bir tanesi. Yine hızlı trenlerimizi de Türkiye'de üretmek için 225 kilometre saati uygun trenlerimizin tasarımlarını tamamladık. Prototiplerini tamamlıyoruz. İnşallah seri imalatlarına geçeceğiz. Hakikaten yani bütün sektörlerde topyekun bir gelişme var. Bunlar da tabii ki ülkemize istihdam olarak geri dönecek, üretim olarak geri dönecek. Turizm, tarım ve bunların gelişmesi olarak geri dönecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul'da Sivas'tan daha çok Sivaslı var. Bütün Sivaslı kardeşlerimiz Sivas'tan hızlı trene bindiklerinde 6 saatte İstanbul'da olacaklar. Tabii bizim biliyorsunuz geçenlerde Cumhurbaşkanımız da müjdesini verdi. Ankara-İstanbul arasında süper hızlı tren yapacağız. Ankara-İstanbul arası 80 dakikaya düşecek. Yani Kızılay-Söğütlüçeşme 80 dakika olacak önümüzdeki yıllarda. Bütün vatandaşlarımız teknolojinin en iyisini, konforunun en iyisini hak ediyor. Biz de onu vermek için canla başla çalışıyoruz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow