Bakan Kirişci'den belediyelere su mektubu

Bakan Kirişci'den belediyelere su mektubu

Suda israfı ortadan kaldırmak için Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, belediyelere bir mektup gönderdi. Türkiye genelinde su kayıp oranı yüzde 33. Hedef ise bu oranın yüzde 25 seviyesine getirilmesi. Bakan mektupta, ''Şebekelerdeki kayıpların önlenmesi, kaynakların korunması, su bütçesinin sürdürülebilirliğine büyük katkı sağlayacaktır." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, 81 ilin belediye başkanına su seferberliği mektubu gönderdi. Bakan, ''Belediyelere büyük görev düşüyor, acil önlem alınmalı'' çağrısında bulundu. Amaç ise suda sıfır israf.

Bakanlığın verdiği bilgiye göre Türkiye genelinde su kayıp oranı yüzde 33,53. Hedef bu oranın yüzde 25 seviyesine getirilmesi. Bakan belediye başkanlarına gönderdiği mektupta, "Bunu sağladığımız takdirde 10 milyon nüfuslu bir kentin 1 yıllık su ihtiyacının karşılanabileceği öngörülmektedir" vurgusu yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 81 ilin belediye başkanını 4 Aralık Dünya Su Kayıpları Günü'nde başlatacakları su verimliliği seferberliğine davet etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bakan, kaynaktan çekilen suyun önemli bir bölümünün son kullanıcıya ulaşıncaya kadar kaybolduğunu ifade etti. Ve belediyelere "Şebekelerdeki kayıpların önlenmesi, kaynakların korunması, gelir getirmeyen suyun azaltılması, yağmur suyu hasadıyla arıtılmış atık suların yeniden kullanılması konularında yürütecekleri çalışmalar, yerleşim birimlerimizin su bütçesinin sürdürülebilirliğine büyük katkı sağlayacaktır" diye seslendi.

Ve ayrıca, 5-6 Aralık 2022 tarihlerinde Türkiye Belediyeler Birliği'nin de işbirliği ile ''Ulusal Su Verimliliği Seferberliği" programı da düzenlenecek.