hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bakan Koca ilaç tedarik sorunu için ne dedi?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Türkiye Büyük Millet Meclisinde bütçe mesaisi yoğun geçti. Sağlık Bakanlığı bütçesi de genel kurulda görüşüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’da hastanelerdeki randevu sorunundan, sahte doktor vakalarına, eczanelerde bulunamayan ilaçlara ilişkin önemli mesajlar verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında son günlerde hastaların eczane eczane dolaşıp bulamadığı ilaçlarla ilgili konuştu. Bakan Koca, “Bir başka sorun da kur güncellemesinin dönemsel olarak yılda bir kez, şubat ayında gerçekleşmesidir. Bu tarih yaklaştıkça stok sorunları baş göstermektedir. Sorunun farkındayız ve çözümümüz var. Müsterih olunuz.” ifadelerini kullandı.

  Fahrettin Koca, sağlık sistemi için atılan adımları da hatırlattı. "Elbette sorunlarımız var" diyerek sözü merkezi hekim randevu sistemi üzerinden alınamayan randevulara getirdi. Bakan Koca, “Sağlık sisteminin hasta kabul etme kapasitesi konusunda sorun yok. Fakat alınan, ama iptal edilmeden gelinmeyen randevular, sorunu öncelikli bazı hastalarımızın randevu almalarını zorlaştırıyor.” sözlerini kullandı.

  SMA hastası çocuklar ve dünyada uygulanan tedavilerle ilgili hassas davranıldığına vurgu yaptı. Fahrettin Koca, “Adeta bir mucize gibi gösteren ve her hastayı tedavi edeceği yanılgısına sebep olan ticari simsarlığa ise asla müsaade etmeyiz. Bu duygu tüccarlığının net şekilde karşısındayız.Lütfen bu konuyu bilimsel çerçevede ele alalım ve bırakalım bilim insanları karar versinler. Konunun mali yönü hiçbir zaman gündemimizde olmadı. Olmayacak.” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sözü Tekirdağ’da yaşanan sahte doktor vakalarına getirdi. Bakan Koca, “Öncelikle bilmenizi isterim ki, gündeme gelen müstakil örnekler, tüm bir sağlık teşkilatını lekelememeli. Hiçbir densizin önlüğümüzün beyazına leke sürmesine müsaade etmeyiz.” sözlerini kullandı.

  Fahrettin Koca beyaz reformla özlük hakları konusunda atılan adımlara dikkat çekti. 6 bin doktorun kamuya döndüğüne işaret etti. Hekim istihdamında zorlanılan yerler için ihdas edilen 27 bin sözleşmeli hekimle, yılbaşından itibaren sözleşmeler yapılacağını vurguladı.  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow