Bakan Selçuk CNN TÜRK'te

Video: Bakan Selçuk CNN TÜRK'te

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, küresel ölçekte etkili olan koronavirüse karşı eğitim alanındaki tedbirlere ve uzaktan eğitim sürecine ilişkin detayları CNN TÜRK canlı yayınına katılarak anlattı.

Bakan Selçuk'un açıklamaları şu şekilde;

Bu hastalığın yayılımı buna bağlı olarak tedbirler konusunda başta Sağlık Bakanlığı ve ilgili Bilim Kurulu’nun görüşleri çok önemli. Var olan durumda alınan tedbirleri almak anlamında bir girişimimiz oldu. Ortaya  çıkan raporlar bizim süreçteki kararlarımızda etkili olacak.

Panik havası yaratmamak gerekiyor. Kendi doğası içinde kararları aldık. MEB’e bağlı tüm kurumlar tatil. 

Mevcut kaynaklarımızdan öğrencilerimizin yaralanması konusunda çalışmalar var. Biz öğrencilerimizin mağdur olmaması için hazırlıklarımız yaptık.

Aile Bakanlığı’na bağlı kreşlerin ne kara alacağına dair bakanlığımız açıklama yaptı. Oradan detayları öğrenmek mümkün.

Usta öğrencilerden kasıt Meslek eğitim merkezlerindeki öğrenciler ise onlar içinde bu öğrenciler geçerli. Usta öğretici ise yani öğretmendir bunlar için de söz konusu.

Ekonomik anlamda benim bir şey demem doğru olmaz. 

18 Mart’taki atama töreni ile ilgili kısmi bir tören yapılacak. Büyük miktardaki öğretmen adaylarımız Ankara’ya geliyorlar biz kapalı salonlardaki toplantılarımızı yapmamak niyetindeyiz.

Dün itibariyle YÖK’te bir toplantı yapıldı. O toplantıda konularda ele alındı. Gereken açıklamalar yapılacaktır. Sıkça sorulan sorular hazırladık. 24 saat bilgilendirme söz konusu. Biz vatandaşlarımızın her sorusuna cevap vermekte yükümlüyüz. Metinler dahil hazırlanmış vaziyette. 

Cumhurbaşkanlığımızın  açıklamasını beklemek lazım. Milli Eğitim Bakanlığı olarak tüm kamu personeli hakkında bir şey dememiz mümkün değil.

Sıkça sorulan sorular konusunda YÖK tüm açıklamaları yapacak.

(Özel kreşlerin ve anaokulların durumu) Bir değişiklik söz konusu değil önemli olan tüm çocuklarımızı korumak o yüzden çok istisnai durumlar olduğunda bizler tedbirleri alırız ve başvurulara göre yardımcı oluruz.

(Üniversite giriş sınavı tarih değişiklik olur mu?) Bazı hususlar YÖK ve ÖSYM ile ilgili benim bu konularla ilgili açıklama yapmam mümkün değil. MEB’in yaptığı sınavlar hakkında ne gibi bir sorular olursa oralara lütfen yazsınlar. Pazar günkü sınavımızı iptal edilmedi ama sonraki dönemlerde bu tatil süresince bu tarz kapsamlı bir sınavımız yok ondan sonraki süreçte teknik açıklamaları yapmış oluruz. 

Ara tatillerimizde öğretmenlerimiz okulda çalışmaya devam ediyorlar Ama bu durum olağanüstü bir durum Biz öğretmenlerimizin ara tatilde okullarda bulunmasını gerekli görmüyoruz.

Bizim niyetimiz eğitim yapmak. Bu yüzden çocuklarımız endişe etmesinler dinlensinler çok çok kitap okusunlar.

Bütün özel okullarımız kapsıyor. Anaokulu çocuklarımız için biz 6 TV kanalı oluşturduk ve bu kanalların hepsi okul öncesi eğitim içerikler sunacak. Her birisi için belli kanallarda belli saatlerde etkinlikler olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS