Bakanlıktan çocuklar için riskli içeriklere müdahale

Video: Bakanlıktan çocuklar için riskli içeriklere müdahale

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocukların karşılaştığı riskleri tespit için sosyal medya çalışma grubu kurmuştu. Bu grup bugüne kadar 1027 içeriğe müdahalede bulundu. Bakanlığın 2 oyuna erişim engeli talebi de kabul edildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çocukların karşılaşabilecekleri riskleri tespit etmek ve önleyici çalışmalar yapmak amacıyla kurdukları sosyal medya çalışma grubu tarafından bugüne kadar 1027 içeriğe müdahalede bulunduklarını belirtti.

"SOSYAL MEDYA ÇALIŞMA GRUBUMUZ 24 SAAT ÇALIŞIYOR"

Sosyal medya çalışma grubu olarak, bugüne kadar 1027 içeriğe müdahalede bulunduklarını ifade eden Bakan Selçuk, "Pedagog ve psikologlardan oluşan grubumuz, sosyal medyada çocuğu ve aile yapısını tehdit eden paylaşımlar için 24 saat çalışıyor. Hepimizin, çocukların korunması konusunda üzerine düşen sorumlulukları var. Bakanlık olarak biz de bünyemizde oluşturduğumuz sosyal medya çalışma grubu ile çocukların gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilecek internet ortamındaki içeriklere anında müdahale ediyoruz" diye konuştu.

2 OYUNA ERİŞİM ENGELİ TALEBİ DE KABUL EDİLDİ

Bakanlık, bir süre önce de "Koş Fatmagül Koş" ile "Braindom 2" isimli oyunda çocukların, gençlerin zihinsel ve ruhsal gelişiminin olumsuz etkilendiği, çocukların ve toplumun genel sağlığının tehdit edildiği gerekçesiyle erişim engeli getirilmesi için başvuruda bulundu ve başvurusu kabul edildi.

Sosyal medya çalışma grubu tarafından bugüne kadar BTK'ya bildirilen içerikler arasında kişisel bilgileri elde ettiği ve çocuklar üzerinde psikolojik tehlike doğurduğu gerekçesiyle "Mavi Balina" ve "Mariam Oyunu", şiddet içerikli görseller ve tehditler içerdiği gerekçesiyle "Momo Oyunu", çocukları, yaralama, taciz, intihar gibi olumsuz etkileyecek "Gacha Life Videoları" ile genel ahlaka aykırı ifadelerin yer alması nedeniyle bir masal videosu yer alıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS