Balıklı Rum Hastanesi neden yandı? Merakla beklenen itfaiye raporu çıktı…

Balıklı Rum Hastanesi neden yandı? Merakla beklenen itfaiye raporu çıktı…

İstanbul Balıklı Rum Hastanesi'nin yaşlıların kaldığı bölümün çatısında büyük bir yangın çıkmıştı. Burada kalan 104 yaşlı son anda yanmaktan kurtarılmıştı. Peki o yangın neden çıktı? İtfaiyenin hazırladığı raporun ayrıntılarında neler var? Detayları, CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İŞTE İTFAİYE RAPORUNUN AYRINTILARI…

Bodrum üzeri 2 katlı, çatısı ahşap Balıklı Rum Hastanesinin ihtiyarhane diye tabir edilen yaşlı bakım evi 1650 metre kare alana kurulu bölümün kiremit kapıyı, ahşap çatı ve ahşap tavan arasının tamamen yandığı, çatının birinci kata çöktüğü ve tahribatlar olduğu gözlemlenmiştir. 4 Ağustos 2022 günü saat 12.43’te olay yerine ilk varıldığında binanın kuzey cephe çatısının ve tavan arasının alevli suretle yandığı, bina içerisinde çok sayıda yaşlı hastanın olduğu görülmesi üzerine eş zamanlı olarak yangına müdahale ve kurtarma çalışması başlamış, destek gruplar çağrılmıştır.

Söndürmeye müteakip yapılan inceleme ve araştırmada, Binanın 1. kat kuzey cephe sol koridorun sonundaki büyük odada tavana doğru iskele kurulu olduğu görülmüş, akabinde hastane çalışanlarından alınan beyanlara göre çatı arasında bir gün önce pürmüz ile izolasyon çalışması yapıldığı bilgisine ulaşılmıştır. Bu alanda devam eden incelemelerimizde çatı arasında geçen odalara enerji veren mevcut elektrik tesisat kablolarında elektriksel yanma bulgusu araştırılmış ancak tavanın çökmesi ve yoğun tahribat sebebi ile oluşan enkaz birikintisi ve olay yerinde meydana gelen bozulmalar sebebiyle elektriksel bulgu tespit edilememiştir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zemin kat ve birinci kat kamera kayıtları incelendiğinde birinci kat kuzey cephe sol koridorun sonundaki büyük odada tarafımızdan yapılan gözlemi destekler nitelikte kamera saatiyle 12.48’de tavanın alevli bir şekilde 1. kata çöktüğü görülmüş, yangının tavan arasında başladığı kanaatine varılmıştır. Bu bilgiler ve bulgular aşığında yangının çıkış nedeni sağlıklı bir şekilde tespit edilememiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, AK Parti kurucularına mektup

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, AK Parti kurucularına mektup