Bankacılık kanununda değişiklik meclisten geçti

Bankacılık kanununda değişiklik meclisten geçti

Finansal piyasalara ilişkin yenilikler içeren bankacılık kanundaki değişiklik teklifi yasalaştı. Teklifle finansal piyasalarda manipülasyon ve yanıltıcı işlemler para cezası, müşteri ilişkisi sonrası veriler müşteri sırrı olacak, faktoring şirket kuruluşunda nakit ödenecek sermaye 50 milyon TL'ye çıkacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Finansal piyasalara ilişkin yenilikler içeren bankacılık kanundaki değişiklik teklifi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Öne çıkan başlıkların başında manipülasyon ve yanıltıcı işlemler var. Bu kapsamda sayılacak işlemler ''Bankalar tarafından finansal piyasalarda yapay arz, talep veya döviz kuru dahil fiyat oluşumunu sağlamak amaçlı işlem ve uygulamaların yapılması..."

Gerçeğe aykırı veya yanıltıcı bilgilerin yayılması, tasarruf sahiplerinin gerçeğe aykırı veya yanıltıcı şekilde yönlendirilmesi, finansal piyasalarda manipülasyon ve yanıltıcı işlemler olarak kabul edilen işlem ve uygulamaları gerçekleştirenlere idari para cezası verilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Müşteri sırrı da yasının önemli başlıklarından. Bankacılık faaliyetlerine özgü olarak bankalarda müşteri ilişkisi kurulduktan sonra oluşan gerçek ve tüzel kişilere ait veriler "müşteri sırrı" haline gelecek.

Bir diğer madde "sistemik önemli" olarak belirlenen bankaların, mali bünyelerinde bozulma yaratacak hallerden herhangi birinin görülmesi veya görülme ihtimali halindeki durumlara ilişkin. Bu noktada alınacak tedbirlerin önceden belirlenmesi amacıyla "önlem planı" hazırlanacak.

Yapılan denetimler sonucunda mali bünyede bozulma meydana getirecek hallerin gerçekleştiği tespit edilirse BDDK devreye girecek. Bankadan önlem planında yer alan tedbirlerden birini veya birkaçını almasını isteyebilecek.

Faktoring şirketlerinin kuruluşunda nakden ödenecek sermaye tutarı da 20 milyon liradan 50 milyon liraya çıkarılacak. Bankacılık Kanunu, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu, finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri kanunu'nda yer alan idari para cezaları güncellenecek.

Borçlanma aracı sahipleri kurulu oluşturularak, yatırımcıların değişen koşullara göre toplu şekilde hareket edebilmesine de imkan sağlanacak. SPK, kitle fonlaması faaliyetlerinin, ortaklığa veya borçlanmaya dayalı olarak halktan para toplanmasıyla yapılmasına ilişkin belirleme yapabilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

SPK tarafından gerçek ve tüzel kişilerden talep edilen bilgi, belgelerin verilmemesi, eksik verilmesi, yanıltıcı nitelikte verilmesi durumunda 20 bin liradan 250 bin liraya kadar idari para cezası uygulanabilecek.