hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  'Banyo topu' soruşturmasında yeni bilgiler! İşte firma önünden görüntüler

  Ankara'da binlerce kişiyi para kazanma vaadiyle dolandırdığı iddia edilen deterjan firması hakkında soruşturma açıldı. Binlerce kişiye sabun hammaddesi satıp 3 katı fiyatı ödemeyi vaat eden ve o paraları ödemeyen firma yetkilileri gözaltına alındı. Peki soruşturmada son durum nedir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ankara'nın Kahramankazan ilçesinde faaliyet gösteren 'Deterjan Pazarı' firması, banyo topu yapmaları için ham madde sattığı kişilere ürünlerini 3 katı fiyatla geri alma vaadinde bulundu.

  Ünlü oyuncularla reklam çekimi yaparak tanıtım yapan firma, internet sitesi üzerinden de müşteri bulup, satış yaptı. Bir süredir taahhütlerini yerine getiremeyen firmanın internet sitesi kapandı. Firma sahibi Süleyman Kocabaş'ın da ortadan kaybolduğu ileri sürüldü.

  Yaklaşık 40 bin kişinin toplam 500 milyon TL civarında dolandırıldığı iddia edildi. Bunun üzerine sisteme üye olan vatandaşlar dün panikle ilçede bulunan firmaya ait fabrika önünde toplandı. Yaklaşık 200 kişi, 2 aydır firmaya sattıkları ürünlerin parasını alamadıklarını söyledi. Öte yandan çok sayıda kişi Süleyman Kocabaş hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyuruları üzerine savcılık soruşturma başlattı.

  Banyo topu soruşturmasında yeni bilgiler İşte firma önünden görüntüler

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  PEKİ SON DURUM NEDİR?

  CNN TÜRK muhabiri Nisan Korkmaz o sabun fabrikasının önünden değerlendirmelerde bulundu. Korkmaz'ın değerlendirmeleri şöyle;

  Dolandırıcılık yaptığı iddia edilen o firmanın önündeyiz. Dün burada firmaya soruşturma başlatıldı. Ve soruşturma kapsamında aralarında firma sahibinin de bulunduğu 8 şüpheli gözaltına alındı.

  Firma, üyelerine verdiği hammaddeyle banyo topu yapmalarını istedi. Firma o banyo topunun hammaddesini üyelerine satıyordu. Üyeler de evlerinde hammaddeyi banyo topuna çevirerek firmaya kolilere koyup geri satıyorlardı ve karşılığında 3 katı fiyatını alıyorlardı.

  Bu ödemelerin de 60 ila 90 gün içerisinde yapılması gerekiyordu. Üyeler bir süre önce ödemelerinin yapılmadığını iddia etti. Bu nedenle firma sahipleriyle firma yetkilileriyle iletişime geçmek istediler. Ancak karşılarında bir muhattap bulamadıkları da iddialara arasındaydı. Fabrika önüne gelen üyeler burada protesto yaptılar. Fakat protesto yapan üyeler yine karşılarında muhattap bulamadılar. Bu nedenle suç duyurusunda bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Banyo topu soruşturmasında yeni bilgiler İşte firma önünden görüntüler

  Suç duyurusunun ardından önce firma hakkında soruşturma başlatıldı, ardından da bir operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında firma sahibinin de aralarında bulunduğu 8 şüpheli gözaltına alındı. Şimdi şüphelilerin ifadeleri ve soruşturmanın seyri merak konusu. Burada gerçekten bir dolandırıcılık olup olmadığı ise soruşturmanın sonunda belli olacak.

  10 BİN MAĞDUR, 100 MİLYON LİRALIK VURGUN

  Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince gözaltına alınan 8 kişi ve firmaya ait adreslerde yapılan aramalarda, evrak ve dosyalar ile ürünlere el koyuldu. Firmaya ait fabrikada yapılan arama ve incelemelerde ürünlerin, atıl durumda olduğu görüldü. Fabrikadaki dosyalar üzerinde yapılan incelemelerde ise firmanın, bu ürünleri satma iradesiyle hareket etmediği, yurt içine ve dışına satış yapmadığı tespit edildi. Polisin incelemesinde ayrıca iddia edildiği gibi firmanın banyo topu yapmak üzere vatandaşa ham madde teslim ettiği, daha sonra bunları 3 kat daha fazla fiyatla alacağını vadettiği saptandı. Bu yöntemle 10 binin üzerinde kişinin dolandırıldığı ve 100 milyon lira üzerinde vurgun yapıldığı belirlendi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Banyo topu soruşturmasında yeni bilgiler İşte firma önünden görüntüler

  FİRMA SAHİBİ İDDİALAR HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI

  'Deterjan Pazarı' firmasının sahibi Süleyman Kocabaş ise sosyal medya hesabından canlı yayın yaparak hakkındaki iddialarla ilgili açıklamada bulundu. Kocabaş, ülkeyi terk etmediğin belirterek, "Deterjan.com, benim bedenim ancak mezara giderse yok olur. Biz her zaman şirketin başındaydık, bundan sonra da sürekli başında olacağız. Halka yaptırdığımız işten çok daha yüksek kapasitede fabrika kurdum ve 280 kişiyi istihdam ettim. Şu an itibarıyla üzerimizde çok ciddi baskı var. Özellikle belirli bir grup bazı organizasyonları yapıp sürekli haberler çıkartarak sürekli sorun oluşturuyor. Ben pazartesi günü yüklü miktarda para alıp, ödemelere başlayacakken, bu çıkan haberler yüzünden bütün kapılar kapandı. Ben 2 aydır hiçbir şey satamıyorum. Ödemelerle ilgili bizim önümüzdeki sürece ertelememiz gerekiyor. Yapacak hiçbir şeyimiz yok. Ben yarından itibaren şirketimi normal faaliyetine devam ettireceğim. İşimize devam edeceğiz. Ürün getirenlerin ürünlerini teslim alacağız. Yarın sabah 'Bismillah' deyip işime başlayacağım. Ödeme alamayan kişilerin, şirketin kapanma durumu olursa hiçbir şekilde almayacaklarını düşünerek hareket etmelerini istiyorum" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Banyo topu soruşturmasında yeni bilgiler İşte firma önünden görüntüler

  'ÖDEMELERİ YAKIN ZAMANDA YAPAMAM'

  Kocabaş, belirli bir grubun 100 kişiyi organize edip halkı dolandırdıklarını ileri sürdüğünü ifade ederek, "Bunu yaptığımızı düşünelim. Şirket kapanırsa ödeme yapamayacağımı düşünmenizi istiyorum. Bizimle çalışan herkesi mantıklı olmaya davet ediyorum. Ödemenin gecikmesinin ana sebebi; 2 aydır bu olaylar yüzünden iş yapamamak. Aynı zamanda finansal olarak organize etmiş olduğum nakit döngüsünü yapamamaktan kaynaklı. Ben bir firma ile anlaşma yaptım. Ama bu olaylar yüzünden iptal edildi. Bu olaylar sürdükçe işimi yapamıyorum. Yarın işe başlayacağım. Ödemeleri yakın zamanda yapamam. Çünkü para kaynaklarımız kesildi. Hiçbir banka bizimle çalışmak istemedi. Ben yeniden satış moduna döneceğim" diye konuştu.

  '3 AYLIK SÜRE İSTİYORUM'

  Süleyman Kocabaş, herkesin bu süreçte beklemesi gerektiğini söyleyerek, "Beklemeyenler için yapacağım bir şey yok. Ödemelerle ilgili 3 aylık bir süreç istiyoruz. Bekleyen bekleyecek, beklemeyenle de artık hır-gür edeceğiz, yapacak bir şey yok. Mantıklı davranalım. Herkes kendinde hata arasın" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow