CNN TÜRK şiddetli yağışın kalbinde… Orhan Şen’den üç bölge için kritik uyarı!

CNN TÜRK şiddetli yağışın kalbinde… Orhan Şen’den üç bölge için kritik uyarı!

Batı Karadeniz kritik günlerden geçiyor. AFAD ve meteoroloji uyarmıştı. "Sel, su baskını ve taşkın olabilir" denilmişti. Sinop, Kastamonu, Bartın, Zonguldak ve civar kentlerde korkulan oldu. Geçen yılki felaketten Sinop’ta etkilenmişti. Benzer bir durumun olmaması için kentte önlemler alındı. Detayları, CNN TÜRK muhabiri Burçak Bozkuş ve CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen aktardı. Öte yandan CNN Türk canlı yayınına bağlanan Kastamonu Valisi Avni Çakır yaptığı açıklamada, yağmurun şiddetinin artacağını bu yüzden vatandaşların çukur yerlerden ve dere yataklarının kenarından uzaklaşmasını rica ettiğini dile getirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Prof. Dr. Orhan Şen, “Şuan bulduğumuz yerde geçen sene buradan yayın yapmıştık. Burada 40 tane ev yıkılmıştı. Yıkılan evlerin enkazın üzerinde duruyoruz. Bugün biraz sonra yağış başlayacak burada. Gece sabaha kadar Sinop civarında yağış oldu. Önemli yağışlar meydana geldi ama Sinop iki tarafı denize açık yarımada olduğu için orada problem olmadı. Bu tarafa doğru kaymaya başladı.

Gök gürüldemeye başladı. Öğleden sonra yağmur İnebolu ve Bartın’a doğru gidecek. En tehlikeli gün bugün. Akşama kadar Karadeniz sahilini vuracak. Üçe ayırırsak Ankara’nın kuzeyi, Çankırı Kırıkkale buralarda kuvvetli yağmur var. Bunun bir yukarısında Düzce, Bolu, Amasra’da çok kuvvetli yağmur var.  Burada ise aşırı yağmur var. Üç dereceye ayırırsak, en kritik nokta burası. Buradan Zonguldak’a kadar olan kıyı kesimi.

Ayancık’tan Zonguldak’a kadar olan kıyı kesimi çok aşırı yağış alacak. Saatte 10 kilogram yağış düşecek. Akşama kadar sekiz saat yağsa önemli bir yağıştır. Bu yağış dereleri taşıracak. O yüzden bu bölgedeki derelerde dik yamaçlardan akan dereler olduğu için aniden su yükselir. O nedenden dolayı dikkat etmek gerekir. Yağış başladığı zaman aniden geri gelecektir." ifadelerini kullandı. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KASTAMONU VALİSİ ÇAKIR CNN TÜRK'TE

Kastamonu Valisi Avni Çakır beklenen şiddetli yağış ve Kastamonu'daki son durum ile ilgili CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Vali Çakır açıklamasında;

"Özellikle sahil ilçelerimizin tamamını uyarmak istiyorum, İnebolu'da çok şiddetli bir yağış geldi taşma aşamasına gelmişken durdu. Sabah 11'deki yağış çok güçlü olduğu için başta İnebolu, Bozkurt olmak üzere tüm vatandaşlarımızın dere yataklarından uzak durmalarını rica ediyorum. Bu yağış için taşma noktalarında gerekli tüm önlemleri almaya devam edeceğiz. İnebolu Özlüce köyümüzde su seviyesinde yükselme oldu ekiplerimiz müdahaleyi yaptılar. İnebolu da iki tane yaya köprüsü yıkıldı. Çarşı merkezlerinden, çukur yerlerden ve dere yataklarının kenarlarından vatandaşlarımızın uzaklaşmasını bir kez daha rica ediyoruz. Tire-İnebolu hattında su seviyesinin yükselmesinden dolayı araç geçişlerine şu an için izin vermiyoruz." dedi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber

TÜRKİYE | SON DAKİKA