Başbakan Binali Yıldırım: 'Lanetle kınıyoruz'

Video: Başbakan Binali Yıldırım: 'Lanetle kınıyoruz'

Başbakan Binali Yıldırım, "Barışçı bir gösteri yapan mazlum ve masum Filistin halkına kurşun yağdıran İsrail'i şiddetle, lanetle kınıyoruz. Aynı şekilde, bölgede barış iklimine benzin döken Amerikan yönetimini de kınıyoruz" dedi. Yıldırım'ın hedefinde "başörtüsü sorun olmaktan çıkmıştır" diyen CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce de vardı.

Başbakan Binali Yıldırım partisinin grup toplantısında konuştu. Konuşmasına Malatya'nın Darende ilçesinde kaza geçiren AK Parti Elazığ Gençlik Kolları Başkan yardımcıları Siraç Bingöl ve Emrullah Ataş'a rahmet dileyerek başlayan Yıldırım'ın gündeminde, İsrail'in Filistinli 60 protestocuyu öldürmesi vardı.


Binali Yıldırım, dün dünyanın ibretle izlediği yeni bir İsrail terörüne şahit olunduğunu belirterek, "Amerikan yönetiminin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma merasimi esnasında, Gazze sınırında silahı olmayan sivil insanlar bu kararı protesto ettiler. Barışçı bir gösteri yapan mazlum ve masum Filistin halkına kurşun yağdıran İsrail'i şiddetle lanetle kınıyoruz. Aynı şekilde bölgede barış iklimine benzin döken Amerikan yönetimini de kınıyoruz" diye konuştu.


BM'den İsrail'e gerçek mermi tepkisi


Yaşanan olaylarda şu ana kadar yaklaşık 60 Filistinlinin öldürüldüğünü, 3 bine yakın yaralı bulunduğunu hatırlatan Yıldırım, Türkiye'nin, Filistinliler ile dayanışma içinde olduğunu göstermek amacıyla 3 günlük yas ilan ettiğini, Tel Aviv ve Washington büyükelçilerinin istişarelerde bulunmak üzere çağrıldığını hatırlattı.


Yıldırım, ayrıca bugün TBMM'de Filistin gündemli özel oturum gerçekleştirileceğini bildirdi.


İstanbul’da Kudüs protestosuna binlerce kişi katıldı


'İnsanlığın vicdanına atılmış kurşunlar'


Türkiye Cumhuriyeti ve 81 milyon vatandaşının, Filistin'in haklı davasına bugüne kadar sahip çıktığı gibi bundan sonra da sahip çıkmaya devam edeceğini vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti: "Bu kurşunlar insanlığın vicdanına atılmış kurşunlardır. İsrail'in şiddetine kol kanat geren Amerikan yönetimi bilmelidir ki zulüm nemrutları abat etmediği gibi masumlara kurşun yağdıranları da abat etmeyecektir. Amerikan elçiliğinin Kudüs'e taşınmasını barışa karşı sabotaj olarak görüyor ve kabul etmiyoruz. Bu karar bizim için yok hükmündedir."


Meral Akşener kampanyasını başlattı: Projelerini anlattı


Başbakan Yıldırım, 21 Aralık 2017'de Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun toplandığını ifade ederek, konuya ilişkin oylamada 128 ülkenin, Amerika'nın bu karardan vazgeçmesi ve büyükelçiliğin taşınmaması yönünde oy kullandığını hatırlattı. Yıldırım, "Maalesef Amerikan yönetimi BM'nin, dünyadaki 128 ülkenin iradesini yok sayarak bu yanlış kararında ısrar etti. Sonuç; 60 insanın hayatı, binlerce insanın yaralanması. Amerikan elçiliğinin açılışı, Müslüman kanı dökülen bir gün olarak tarihe geçmiş bulunmaktadır" dedi.


Konuşmasında İslam ülkelerine de seslenen Yıldırım, "İslam ülkeleri, İsrail ile olan ilişkilerini mutlaka gözden geçirmelidir. Bu zalimliklere karşı İslam dünyası insanlık, birlik ve beraberlik göstermek mecburiyetindedir. Bu zulme sessiz kalınmamalıdır. Türkiye bu zulme sessiz kalmamıştır, kalmayacaktır" şeklinde konuştu.


CHP'den propaganda kitapçığı


Başkenti Doğu Kudüs olacak Filistin devleti mesajı


Yıldırım konuşmasında şunları söyledi: "Sayın Cumhurbaşkanımız, bir resmi ziyaret amacıyla Birleşik Krallık'ta bulunuyor. Dün yaptığımız Bakanlar Kurulu toplantısı ve cumhurbaşkanımız ile istişarelerimiz sonucu, bu gelişmeler üzerine bir dizi karar aldık. Cuma günü itibariyle İslam İşbirliği dönem başkanı olarak olağanüstü zirve çağrısı yaptık. 1967 sınırları dahilinde başkenti doğu Kudüs olacak bağımsız egemen ve coğrafi devamlılığı sağlanmış bir Filistin devletinin vücut olması bölgede barışın tesisi için tek ve yegane bir yoldur."


Cuma günü mitinge davet etti


Cuma günü ayrıca zirveden sonra Yenikapı’da büyük bir buluşma gerçekleştireceklerini hatırlatan Yıldırım, "Cuma günü saat üçte Yenikapı meydanında yapılacak bu büyük buluşmaya bütün vatandaşlarımızı davet ediyorum. Bu bir parti programı değildir. Bu, milletimizin kardeşlerimizle dayanışmasını göstermek amacıyla bir araya gelinecek ve Yenikapı ruhunun tazeleneceği önemli bir toplantı olacaktır" dedi.


Muharrem İnce: 'Elhamdülillah biz de Müslümanız'


Muharrem İnce'nin başörtüsü açıklamasına tepki


Binali Yıldırım'ın gündeminde 24 Haziran seçimleri ve muhalefet de vardı. AK Parti'nin, iktidara gelmesinin ardından devlet ile millet arasında açılan mesafeyi azalttıklarını söyleyen Yıldırım, "Bunu nasıl yaptık? Daha fazla demokrasi, daha fazla hukuk devletini gözeterek yaptık" ifadelerini kullandı.


Yıldırım, isim vermeden başörtüsüyle ilgili "Sorun olmaktan çıkmıştır" diyen CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yi hedef aldı. Yıldırım şunları söyledi: Yıllar yılı haksızlıklara ses çıkarmayanlar bugün sureti haktan görünüp üste çıkmaya çalışıyor. Özgürlük nutukları atıyorlar. Adaylar meydana çıktı ya, hababam bol keseden özgürlük nutukları. Efendim adayın biri çıkmış diyor ki, 'Bu ülkede başörtüsü sorunu bitti. İsteyen evinde, isteyen sokakta, isteyen devlet dairesinde başını örter. Bundan geri dönüş yoktur'. Ha şunu bileydin kardeşim. AK Parti yaparken neredeydin? O zaman yanımızda yer alacaktın? Her şey aşıldıktan sonra konuşmak kolay. Türkiye bir daha kavga eden siyasi ve ideolojik söylemlere papuç bırakmayacaktır. Bunu sağlayan AK Parti'dir, bu kadrolardır. Milletimiz 16 yıllık kazanımlardan asla vazgeçmeyecektir. Millet iradesi üzerinde vesayet kurulmasına izin vermeyecektir."Başbakan, ikramiye mesajını yineledi


İkramiye mesajını yineledi


Başbakan Binali Yıldırım, muhalefet sözcülerinin, "emeklilere bayram ikramiyesi" konusunda vatandaşların kafalarını bulandıracak açıklamalar yaptığını öne sürerek, "AK Parti'nin sözü senettir. AK Parti'de söz ağızdan çıktı mı o yerine gelir. Bunun kararı alınmıştır ve yılda iki sefer, emekli maaşı kaç para olursa olsun, bakılmadan, her bir emeklimize bin lira bayram ikramiyesi verilecektir; nokta" diye konuştu.


İkramiye kimlere verilecek?


Binali Yıldırım şunları söyledi: "(Emeklilere ikramiye) Şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malulü aylığı alan er, erbaşlar, geçici köy koruculuğundan emekli olanlar, şeref aylığı alanlar, şampiyon sporcular, terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan bütün vatandaşlarımız da bu ikramiyeden yararlanacak."


24 Haziran'da önümüze bir cumhurbaşkanlığı için sandık konacak bir de milletvekilleri için sandık konacak. Yani yasama meclisini de millet seçecek yürütme heyetini de millet sandıkta seçecek. Öyle “ben vekilleri seçeyim Ankara’ya göndereyim vekiller orada aralarında toplansınlar hükümet kursunlar” meselesi yok. Çünkü orada katakulli çok oluyor. Vatandaş bunu gördü “artık yeter” dedi. “Söz de benim karar da benim kimi seçeceğime ben karar vereceğim” diyor.


"İnşallah yeni sistemin cumhurbaşkanı olarak cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı seçeceğiz 24 Haziran'da" diyen Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu seçimin başka bir özelliği daha var, artık güçlü iktidar sürekli istikrar dönemi başlıyor. Çünkü iktidar olmak isteyen milletin yüzde 50’den fazla oyunu almak mecburiyetinde alamazsanız iktidar olamıyorsunuz."


'Bir dedikodu yayıyorlar'


Bugünlerde bir dedikodu yayıyorlar: 'Efendim işte cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı seçelim de gerisi önemli değil.' Gerisi de çok önemli çünkü meclis de cumhurbaşkanlığı kadar önemli hale geliyor. Yürütmenin ihtiyacı olan kanunları yapacak onun önünü açacak."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS