Başbakan Yardımcısı Mehmet Şi̇mşek CNN TÜRK'te soruları yanıtladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şi̇mşek CNN TÜRK'te soruları yanıtladı

Türki̇ye seçi̇me gün sayarken Başbakan Yardımcısı Mehmet Şi̇mşek, CNN TÜRK'te Di̇cle Canova ve Vahap Munyar sorularını yanıtladı. Şimşek, "Son 10 yılda 8.8 milyon kişiye iş bulmuşuz. Dün açıklanan rakam, mevsimsel etkilerden arındırılmış, 9.9 oran. Biz hiçbir zaman manşete bakmayız. Ben çekirdeğe bakarım" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şimşek'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Bu son dalga küresel bir dalga. Lira'nın nispeten, başka para birimlerine oranla, dirençli kaldığı bir süreç. Faiz artışından önce, Türkiye'ye özgü para politikasının enflasyon karşısında yeterince güçlü bir duruş sergilemediğinden dolayı bir endişe vardı. O endişe çok hızlı bir şekilde fiyatlanıyordu. O kısmen Türkiye kaynaklıydı ama biz onu çözdük.

Türk lirası küresel dalgalanmaya dirençli, eski kırılganlıkta değil.

İktidar olan parti bir vaatte bulunursa genelde onu yapar. Mesele konjektür meselesi. Bardak yarı dolu görünüyordu. Bu son küresel gelişmelerle birlikte acaba gelişmekte olan ülkelerin bardağı kırılır mı diye bakılıyordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gelir vergisi reform tartışması biz seçim arifesindeyken Meclis'e gitti. 2014'te seçim. 2015'te iki seçim. 2016'ta hain darbe girişimi... Gerek iç siyasi gelişmeler, gerek Orta Doğu'daki kaos, yanıbaşımızdaki devlet boşluğu... Bunların hepsi ister istemez odak noktasını enerjinizi alıyor. 

Önce erişim sorununu halledeceksiniz. Onu hallettik. Kaliteye yönelik 4 önemli adım attık. Göreceksiniz rakamlara yansıyacaktır.

Gelecekte kalite artacak. Benim 3 yaşındaki oğlum şuanda annesinden daha iyi bir şekilde İngilizce, Türkçe ve Kürtçe konuşuyor. Ona evde eğitim veriyorum da onun için. Bunu okuldan alacak. Tüm çocuklarımıza okul öncesindeki hedefimiz tamamen %100'e ulaşmak.

"Biz hiçbir zaman manşete bakmayız"

Son 10 yılda 8.8 milyon kişiye iş bulmuşuz.

Dün açıklanan rakam, mevsimsel etkilerden arındırılmış, 9.9 oran. Biz hiçbir zaman manşete bakmayız. Ben çekirdeğe bakarım.