Başbakan Yıldırım'ın yeni kabinede görevi ne olacak?

Başbakan Yıldırım'ın yeni kabinede görevi ne olacak?

Başbakan Binali Yıldırım, Anadolu Ajansı Editör Masası'nın sorularını yanıtladı. Seçim sonuçlarını değerlendiren Yıldırım, AK Parti'deki düşüşle ilgili "mesajı aldık" dedi. Yeni kabinede yapacağı görev içinse, "ne karar alınırsa o görevi yaparız" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la çalışmak kolay mı zor mu sorusuna ise, "Cumhurbaşkanı rahat olmayı sevmeyen bir adam, yanındakileri de rahat ettirmez" yanıtını verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Konuşmasından satır başları:

Seçim sokağa ağızdan düştü mü ondan sonra yönetmesi zor. Herkes frene basar "hele şu seçim geçsin de bakalım" der. O yüzden bu seçimlerin yapılması gerekiyordu. Artık seçim bitti, geçim zamanıdır. Hayat devam ediyor, yatırımcı yatırımını planlayacak, tatile giden tatilini planlayacak. Seçimin arzu etmezdik ittifaklar arası keskin rekabete dönüşmesini istemezdik. Nihayetinde bir cumhurbaşkanı ve vekil seçeceğiz. Ama karşıdaki ittifak tek bir noktada anlaştılar; Recep Tayyip Erdoğan olmasın ne olursa olsun. Bir hedef yok, hedef mevcut cumhurbaşkanını seçilmemesi üzerinde bir ittifaktı. Tabi millet bu ittifakı gördü. 

Binali Yıldırım 'son başbakan' olarak tarihe geçti

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Bu bize bir mesajdır"

 Açık ara farkla en yakın adayla arasında 11 milyon oy farkı var. Şu soru sorulabilir; AK Parti'nin oyunda düşme var 1 Kasım seçimlerine göre. Bu da doğrudur biz de AK Parti olarak bu mesajı aldık. Biz hem cumhurbaşkanı adayımızla hem de milletvekili seçimlerimizde ittifaktır. Seçmen şöyle değerlendirdi; bunlar bir parti gibi hareket ediyorlar ha buraya ha oraya vermişiz nolacak diye düşündü. Sonuçlar ortada, bizim kaybolan oylarımız ortağımızda, ortağımızın kaybolan oyları da başka bir partide. Herkes memnun halinden. Parlamentoda yapısı da bu haliyle herhangi bir sorun teşkil etmiyor. AK Parti'nin içinde olmadığı hiçbir yasama faaliyeti çıkmaz. 

(Başkan yardımcılığı sorusu) Liderimiz ve partimiz ne karar alırsa o görevi yaparız. 

 (Cumhurbaşkanlığı sistemi neden çok önemli) Bu tartışma 140 yıldır yapılıyor. 1980 ihtilali işin tuzu biberi oldu. Parlamenter sistemden uzaklaşıldı. Önceden Cumhurbaşkanları temsili makamlardı, icraat yetkileri yoktu. Bütün iş başbakanlarda toplanıyordu. 80'de ihtilali yapanlar cumhurbaşkanı da olmak istedikleri için, oraya Evren Anayasa'yı yazdırırken, cumhurbaşkanlığı kısmına tüm yetkileri dizmiş. Aynı yetkileri parlementer sistemden de silmedikleri için ikisinde de aynı yetkiler toplanmış, çift başlılık oluşmuş. Bu sürdürülebilir bir şey değil. 24 Haziran aslında 16 Nisan'ın uygulamısıdır. Vatandaş diyor ki bir sene önce ben onay verdim şimdi de seçim yapıyorum. Bizim muhalefet adayları 16 Nisan'ı kabul ettiler, sistemi değiştireceğiz dediler. Bu da vatandaşın ağrına gitti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Başbakan Yıldırım'dan personeline veda: Vesayet sistemi millet eli ile sona ermiştir

(Erdoğan'la çalışmak zor mu kolay mı) Cumhurbaşkanı rahat olmayı sevmeyen bir adam, yanındakileri de rahat ettirmez. İş tutuş şekli var. Alışık olmayanlar bu yolculukta dayanamazlar. Bu da nereden kaynaklanıyor; memleket meselelerine olan hassasiyetten kaynaklanıyor. İstiyor ki hiçbir yerde aksaklık olmasın. Duygusal yönü çok kuvvetlidir. İstanbul'da seçim günü ayağı ezilen çocuğumuz için ağladı, seçim galibiyeti falan ikinci plana kaldı. Hatta bir ara Ankara planını erteledi. Cumhurbaşkanımızla çalışmak keyifli bir iş, ben tabi kendisini 1978'den beri bilirim. Beraber belediyede çalıştık, 16 yılda onun kabinesinde görev yaptık, son 2 yıldır başbakan olarak beraber çalıştık. Ülkemiz milletimiz için çalışmaya devam edeceğiz. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

(Bedelli askerlik) Başbakan Yıldırım, bedelli askerliğe ilişkin "Yeni hükümet açıklanacak, önündeki birçok gündem maddesinden bir tanesi de bu olacak." dedi.