hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Başbuğ'un FETÖ açıklamaları

  Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un siyasi ayak suçlamasına AK Parti’den yanıt sert oldu. Başbuğ’un hedef aldığı isimlerden biri AK Partili Ahmet Aydın, Başbuğ’un bu ifadelerle FETÖ ile mücadeleyi sulandırdığını söyledi, suç duyusunda bulunacağını açıkladı. Meclis Başkanı Mustafa Şentop ise itham edilenin önergeyi veren kişiler değil parlamento olduğunu belirtti. CHP kanadından ise AK Parti’ye yönelik eleştiriler devam etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un hedef aldığı isimlerden biri AK Parti Adıyaman milletvekili Ahmet Aydın, hakkındaki iddialara sert çıktı. Başbuğ’un dile getirdiği askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasanın görüşüldüğü dönemde ak parti grup başkanvekili olan aydın, bu yasanın AB uyum yasaları çerçevesinde ele alındığını ve demokratikleşme yolunda önemli bir adım olduğu belirtti.

  Aydın CHP’nin tavrına da tepkiliydi

  Aydın’ın bahsettiği tutanaklarda CHP’lilerin maddenin aleyhinde konuşmadığı görülüyor. CHP’liler söz konusu maddeye hayır dese de kanunun tümü üzerindeki oylamalarda evet dediği de meclis tv görüntülerinde yer alıyor.

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise “mutabakat” iddiasına anayasa mahkemesine başvuru ile yanıt verdi. Konuyla ilgili A Haber’e konuşan Meclis Başkanı Mustafa Şentop da kanunun kabul edildiğini hatırlattı; “artık bu, parlamentonun kararı haline gelmiştir. Dolayısıyla burada buna yapılan itam artık o şahıslara değil aynı zamanda parlamentoya yapılan itham oluyor.” İfadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow