Bayram ikramiyeleri dolandırıcıların hedefinde

Bayram ikramiyeleri dolandırıcıların hedefinde

Dolandırıcılar bu kez de bayram ikramiyesini bekleyen emeklileri hedef aldı. Bakanlıktanmış gibi SMS gönderen dolandırıcılar, bu yöntemle emeklilerin ikramiyelerini ele geçirmeye çalışıyor. Uzmanlar "dikkat" diyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Emeklilerin merakla beklediği bayram ikramiyeleri belli oldu. Haberi Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi. Bayram ikramiyeleri emeklileri mutlu etti ancak bu durum sadece emeklileri değil, dolandırıcıları da heyecanlandırdı. Çünkü dolandırıcılar şimdi de emeklilerin bayram ikramiyelerine göz koydu. Dolandırıcılar kendilerini bakanlık gibi gösteriyor ve emeklileri SMS yöntemiyle kandırıyor.

CNN TÜRK'e konuşan Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan, "Bu kez yöntem ikramiye. Sanki hesabınıza sizin onayınız ile yatacakmış gibi bir SMS gelmesi. Gelen SMS'e tıklamanız halinde ise dolandırıcıların da çarkı dönmeye başlıyor. Eğer eski bir telefon kullanıyorsanız SMS'e tıklar tıklamaz telefon dolandırıcıların eline geçebilir. Bu çok riskli. Bunun dışında tıklandığında sizi adım adım yönlendiriyor ve bir e-Devlet ekranı gösteriyor. Siz tüm bilgileri girince bankacılık bilgilerinizi kendi ellerinize dolandırıcıların ellerine vermiş oluyorsunuz. Yani hesabınız boşaltılmış oluyor. Sadece SMS yöntemi kullanılmıyor. Bunun dışında sosyal medya reklamları da bunun için kullanılabiliyor. Bunun dışında e-postanıza gelen maillerle de aynı dolandırıcılık yapılabiliyor" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uzmanlar ise uyarıyor. "türkiye.gov.tr, csgb.gov.tr ve bankacılık uygulamaları gibi resmi kaynaklardan bilgi alarak işlem yaptığınızdan emin olun" diyor.