BDDK’nın ticari kredi düzenlemesi

BDDK’nın ticari kredi düzenlemesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türk lirası cinsinden ticari kredilere getirdiği düzenlemeye ilişkin yeni açıklama yaptı. Karara dahil olan şirketlerin tanımlandığı o 3 madde açıklandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu Türk lirası cinsinden ticari kredilerde, döviz yatırımını önlemek için adım atmış, karar sonrası döviz ve altında sert düşüş yaşanmıştı.

BDDK, o karara ilişkin yeni bir açıklama daha yaptı. Açıklamada, "Bazı şirketlerin, döviz borcu ya da döviz yükümlülüğü olmamasına hatta döviz pozisyon fazlası bulunmasına rağmen, TL kredi kullanarak döviz alımı gerçekleştirdikleri ve döviz pozisyonu tuttukları görülmüştür" denildi. Ticari kredi kaynaklarının, gerçek bir ihtiyaç olmadığı halde bazı şirketlerce döviz alımı amacıyla kullanılmaya devam edildiği vurgulandı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Düzenlemenin uygulanmasına ilişkin yaşanabilecek tereddütlerin önlenmesi içinse karara dahil olan ve olmayacak şirketler 3 maddede tanımlandı. Aranan ilk koşul, bağımsız denetime tabi bir şirket olması. İkincisi yabancı nakdi varlıklarının 15 milyon TL üzerinde bulunması üçüncüsü ise yabancı varlıkların şirket aktif toplamının yada son 1 yıldaki hasılatın yüzde 10’unu aşması. 

Şirketlerin karar kapsamına girebilmesi için bu 3 koşulu aynı anda yerine getiriyor olması gerekiyor. Yani bir şirketin toplam yabancı varlığı 15 milyon TL’yi aşsa bile eğer bağımsız denetime tabi bir şirket değilse kredi almaya devam edebiliyor.