hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Bekara ev yok" diyene yaptırım ne?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Kiralık ev ilanlarında "bekara ev yok" ibaresi yılların konusu. Peki, bu duruma karşı hangi düzenleme ve hangi yaptırımlar var? CNN TÜRK Muhabiri Serdar Er ve Kameraman Ümit Sertabipoğlu'nun haberi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "EV SAHİPLERİ BEKARA EV YOK DİYEMEZLER"

  Tartışmalara bir yenisi eklendi. "Bekara kiralık değildir" ibareleri tepki topladı. Ev sahibi ve kiracılar arasında yeni bir fitil ateşlendi. CNN TÜRK'e konuşan TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Ev sahipleri bekara ev yok diyemezler. Ev sahibi-kiracı tartışmaları maalesef çok kötü tartışmalar haline geldi ve sonuçlandığını gördük. Haklı bir sebep ev kiralamaktan kaçınılamaz. Kiralamak isteyen vatandaşlar haksızlıkla karşılaştıklarında sessiz kalmamalıdır. Çünkü onları koruyan kanunlarımız var" dedi.

  Bekara ev yok diyene yaptırım ne

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "İDARİ PARA CEZASI VAR, TAZMİNAT DAVASI AÇILABİLİR"

  Ev sahiplerinin ayrımcılık yaptığı tespit edilirse idari para cezası söz konusu. Ayrıca manevi tazminat davası da açılabiliyor. Avukat Nermin Kısa, "Herhangi bir ayrımcılık yapıldığında biliyorsunuz ki bu suç teşkil ediyor. Kişileri cinsiyet, ırk, dil, din veya medeni durumlar gibi vs. durumlar nedeniyle kişilere kiraya vermeme durumu ortaya çıkarsa, şahıslar dava yoluna giderek tazminat haklarını arayabilirler. Ev sahipleri, emlakçılar ve ilgili siteler muhakkak ki ceza alıyorlar. İdari para cezasına çarptırılıyorlar" diye konuştu.

  Bekara ev yok diyene yaptırım ne

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow